Tak można by obrazowo podsumować IX Ogólnopolską Konferencję Filozoficzną Nauczycieli i Wychowawców, która odbyła się w ostatni weekend w Łopusznej i Bukowinie Tatrzańskiej. Było sporo okazji do namysłu, do śmiechu, a także – wzruszenia. „Przebojem” konferencji okazały się spektakle pokazane w Bukowiańskim Centrum Kultury. Prezentujemy wybrane zdjęcia Piotra Fajfera, dokumentującego to wydarzenie.
Z gości zapowiedzianych zabrakło tylko – z powodu choroby – Wandy Czubernatowej. Z gości niezapowiedzianych – brawami przyjęto pojawienie się posła Sławomira Piechoty, przewodniczącego Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Miłą niespodzianką pierwszego wieczoru były jasełka przygotowane przez zespół „Łopuśnianie” wedle dowcipnego scenariusza Stanisławy Szewczyk. Żywe dyskusje wzbudziło zarówno wystąpienie poseł Urszuli Dziedzic, jak wykłady Wojciecha Bonowicza i Adama Workowskiego. Bardziej warsztatowy charakter miały spotkania z Agatą Wilam z Uniwersytetu Dzieci i Krystyną Ablewicz, która pytała nauczycieli o ich lęki. W świat kultury i historii Podhala wprowadzali uczestników konferencji Stanisława Trebunia-Staszel, Andrzej Gut-Mostowy, Stanisław Hodorowicz i Bartek Koszarek. Świetnie zaprezentował się zespół „Podhale – Grupa Spiska z Jurgowa” kierowany przez Sylwię Plucińską.
W pamięci uczestników konferencji mocno zapiszą się na pewno spektakle pokazane w Bukowiańskim Centrum Kultury. Publiczność śmiała się i ocierała łzy podczas przedstawienia „O Zwyrtale muzykancie” w wykonaniu niepełnosprawnej młodzieży ze Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy z Czerwiennego; honorarium dla artystów zebrano do kapelusza – zespół postanowił podzielić się tymi pieniędzmi z Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera. Za „watykańskie dutki” (czyli „Bóg zapłać”) wystąpił działający przy BCK Amatorski Teatr Regionalny, który przedstawił brawurową inscenizację sztuki „Lykorz mimo własnej woli” na motywach sztuki Moliera, w adaptacji Jana Guta-Mostowego. Śmiechu było co niemiara, a pierwsze rzędy publiczności dodatkowo pobudzał zapach prawdziwej kwaśnicy bijący ze sceny. Ten i inne spektakle w wykonaniu bukowiańskich aktorów można oglądać w BCK w okresie ferii w każdą środę o godz. 20.
Podczas mszy św. w Łopusznej zbierano pieniądze dla Fundacji Kapucyni i Misje, wspierającej polskich misjonarzy pracujących w Republice Środkowoafrykańskiej i Czadzie.
Prezentujemy kilkanaście zdjęć wykonanych przez Piotra Fajfera, który dokumentował całe wydarzenie.