S. Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty Chleb Życia, od wielu lat zajmująca się osobami ubogimi i bezdomnymi, odebrała dziś w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie Medal Św. Brata Alberta. Wręczenie medalu towarzyszyło tradycyjnie finałowi Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”.

Kapituła medalu przyznawanego przez Fundację Brata Alberta zbiera się co roku w rocznicę śmierci świętego, „aby zauważyć i docenić te osoby, które swoją działalnością niosą dobro dla tych, którzy go bardzo potrzebują – osób niepełnosprawnych, ubogich, wykluczonych społecznie”. W tym roku przypada dwudziesta rocznica ustanowienia nagrody, dlatego jej fundatorzy postanowili przyznać nie trzy (jak dotąd), ale pięć wyróżnień. Oprócz s. Małgorzaty Chmielewskiej medal otrzymali także: koszykarz Marcin Gortat, aktor, reżyser i wieloletni dyrektor Teatru im. J. Słowackiego Kazimierz Orzechowski, wokalista Marek Piekarczyk oraz dobroczyńcy Jolanta i Tadeusz Tomalowie, którzy ofiarowali Fundacji Brata Alberta nowy, obszerny dom wybudowany w Nieszawie.

Siostra Małgorzata Chmielewska została wyróżniona za to, że „od wielu lat zajmuje się pracą na rzecz osób niepełnosprawnych, bezdomnych i ubogich. Jest pierwszą siostrą zakonną, która adoptowała dziecko cierpiące na zaburzenia autystyczne. Osoba o wielkim sercu, która >>uruchamia<< do działania tych, z którymi inni nie chcą mieć nic wspólnego”. Dodajmy, że za swoją działalność s. Małgorzata była już kilkakrotnie nagradzana, m.in. w 2012 roku otrzymała Nagrodę Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera.

Festiwal „Albertiana” jest organizowany przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko” we współpracy z Fundacją Brata Alberta. W tym roku odbyła się już 17. edycja tej imprezy. Finał poprzedzają eliminacje rozgrywane w całej Polsce. Jury wyłania pięć zespołów, które potem prezentują się na deskach Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie.

Więcej informacji o „Albertianie” można znaleźć tutaj, a o Medalu Św. Brata Alberta tutaj. Polecamy też blog s. Małgorzaty Chmielewskiej.

Autorem zdjęcia s. Małgorzaty Chmielewskiej jest Adam Walanus.