Gdzie, jak nie pod Tatrami, powinni się spotykać pisarze, muzycy, malarze? Zapraszamy na Zakopiański Festiwal Literacki odbywający się w dniach 11-14 sierpnia.

Organizatorami festiwalu i połączonych z nim targów książki są miasto Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego. „Chcemy dołożyć swoją cegiełkę do promowania wartościowych i ważnych zjawisk współczesnej literatury i sztuki”, piszą organizatorzy, „a wybór miejsca jest nieprzypadkowy. Naszym celem jest nawiązanie i przywrócenie pamięci o literackiej i kulturalnej tradycji Zakopanego. Żyjemy w pierwszym dwudziestoleciu XXI wieku i chcielibyśmy, nawiązując do dwudziestolecia międzywojennego poprzedniej epoki, aby tego lata po ulicach Zakopanego przechadzali się pisarze, malarze, rzeźbiarze, wydawcy. Naszym zamierzeniem jest zaproszenie pod Tatry ważnych twórców współczesnych, ale także przywrócenie pamięci o takich postaciach jak Witkacy, Kasprowicz, Szymanowski, Stryjeńska, Makuszyński i wielu innych”. W 2016 r. odbyła się pierwsza edycja imprezy.

W tym roku gośćmi Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego będą m.in. Jerzy Bralczyk, Michał Rusinek, Krzysztof Wielicki i Ludwika Włodek. Będzie też okazja do rozmowy z Wojciechem Waglewskim i Wojciechem Bonowiczem, autorami książki „Wagiel. Jeszcze wszystko będzie możliwe”, a także do wysłuchania koncertu duetu Waglewski & Pospieszalski. W programie znalazł się też m.in. wernisaż wystawy fotografii Tadeusza Staicha, a także prezentacja książek nominowanych do Literackiej Nagrody Burmistrza Zakopanego. W tym roku o nagrodę powalczą: „Sztuki piękne pod Tatrami” Teresy Jabłońskiej, „Literatura i Tatry” Jacka Kolbuszewskiego, „Zakopane Henryka Sienkiewicza” Macieja Pinkwarta, „Magia nart” Beaty Słamy i Wojciecha Szatkowskiego oraz „Nieobecne miasto” Kuby Szpilki, Piotra Mazika i Macieja Krupy.

Z bogatego programu imprezy wybraliśmy trzy wydarzenia. W piątek 11 sierpnia o godz. 18 w Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego (ul. Krupówki 41) odbędzie się spotkanie z Wojciechem Bonowiczem i Wojciechem Waglewskim, które poprowadzi Małgorzata Majewska. W sobotę 12 sierpnia o godz. 17.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zakopanem (os. Łukaszówki 4a) Ludwika Włodek opowie o swojej najnowszej książce „Cztery sztandary, jeden adres. Historie ze Spisza”. Rozmowę z autorką poprowadzi Beata Zalot. Tego samego dnia i w tym samym miejscu o godz. 19 będzie miała miejsce prezentacja wspomnianych książek nominatek, którą poprowadzi Małgorzata Majewska.

Więcej informacji o imprezie i programie można znaleźć tutaj.

Autorem zdjęcia jest Wojciech Bonowicz.