Socjolożka i filozofka Karolina Wigura oraz pisarz i reporter Wojciech Jagielski będą gośćmi tegorocznego Literackiego Sopotu. Ta ciesząca się dużym uznaniem impreza – organizowana już po raz piąty – potrwa od 18-21 sierpnia.

Wojciech Jagielski, laureat Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera z 2003 r., będzie miał w ramach festiwalu wspólne spotkanie ze swoją żoną Grażyną, pisarką, autorką m.in. książki „Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym”. Rozmowę poprowadzi dziennikarz radiowej Trójki Michał Nogaś. Spotkanie odbędzie się w czwartek 18 sierpnia o godz. 18 w Sopotece przy ul. Tadeusza Kościuszki 14 (poziom +2).

Karolina Wigura weźmie z kolei udział w debacie zatytułowanej „Hannah Arendt, Edith Stein, Simone Weil. Rozum i wiara w mrocznych czasach”, która rozpocznie się w piątek 19 sierpnia o godz. 13 w Państwowej Galerii Sztuki (pl. Zdrojowy 2). „Trzy nieprzeciętne umysły. Trzy kobiety z pokolenia o najwyższych naukowych i duchowych aspiracjach. Trzy Żydówki w czasie Zagłady. Co powiedziałyby o naszej dzisiejszej duchowej kondycji? Czy zdalibyśmy egzamin z człowieczeństwa u tak bezkompromisowych i wymagających nauczycielek?” – tak zapowiadają debatę organizatorzy. Obok Karoliny Wigury, która jest laureatką, a od niedawna także jurorką Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera, udział w debacie weźmie też Anna Grzegorczyk, filozofka i kulturoznawczyni, założycielka i dyrektor Centrum Badań im. Edyty Stein. Rozmowę poprowadzi filozof Robert Piłat.

Cały program Literackiego Sopotu można znaleźć tutaj.