„Ludzie zamiast wiedzy fundują sobie czasem »artykuły zastępcze«, które mają im pomóc w rozumieniu świata. Często takim zastępczym artykułem jest religia. Jest to bardzo niebezpieczne – i dla rozumienia świata, i dla przeżywania religii”, mówi ks. Michał Heller w rozmowie z Wojciechem Bonowiczem.
Rozmowę zarejestrowano wiosną br. Została wyemitowana podczas pierwszej odsłony tegorocznego Festiwalu Kopernika (Copernicus Festival), poświęconego czasowi. Odsłonę jesienną festiwalu, również internetową, zaplanowano w dniach 6-11 października.
Rozmowa odbyła się w mieszkaniu ks. Hellera w Tarnowie. Bonowicz pytał nie tyle o definicję czasu – różne definicje i sposoby ujęcia tej problematyki można znaleźć w książkach księdza profesora – ile o to, jak przeżywamy czas, zwłaszcza obecnie, gdy zmieniły się nasze nawyki i nasz styl życia. Czy jest to czas rozpaczy czy czas nadziei? „Ogólna recepta jest bardzo prosta”, odpowiada ks. Heller, „rob to, co zawsze, tylko staraj się to robić lepiej”. A pytany o to, czy nauka w takich momentach może nam dać nadzieję, odparł, że wprawdzie nie jest to zadanie nauki, ale edukacja odwołująca się do osiągnięć naukowych jest podstawą, na której można zbudować osobistą nadzieję.
Ks. Michał Heller jest wybitnym filozofem i kosmologiem, a także cenionym publicystą. Za swoją twórczość i osiągnięcia naukowe był wielokrotnie nagradzany i odznaczany, otrzymał m.in. Nagrodę Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera, a w 2008 r. – jako jedyny Polak – Nagrodę Templetona, przyznawaną za przerzucanie mostów między religią a nauką. Całą nagrodę przeznaczył na utworzenie Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie, które kontynuuje i rozwija jego zasadniczą ideę łączenia nauk ścisłych, filozofii, religii i sztuki oraz popularyzowania osiągnięć naukowych. To właśnie Centrum Kopernika organizuje od kilku lat wspomniany festiwal.
Autorem zdjęcia jest Adam Walanus.