„Na pierwsze spotkanie w Castel Gandolfo pojechałem z Tischnerem, w jego bagażu”, opowiada Krzysztof Michalski. Był sierpień 1980 r. Wkrótce Tischner i Michalski zaczęli organizować tam własne konferencje.

 

W Internecie można obejrzeć blisko półgodzinną rozmowę z Krzysztofem Michalskim, założycielem i wieloletnim rektorem Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu, poświęconą tym wydarzeniom. Rozmowę kilkanaście lat temu przeprowadził, a przed dwoma laty udostępnił publicznie na swoim kanale Instytut Tertio Millenium, który dokumentuje działania papieża Jana Pawła II i ludzi z nim współpracujących.

 

Spotkania Michalskiego i Tischnera z Janem Pawłem II zaowocowały wielorako. W 1980 r. papież wsparł pomysł organizacji instytutu naukowego w Wiedniu, który umożliwiałby spotkania intelektualistów z Zachodu i Wschodu, w tym zwłaszcza – zza istniejącej wciąż wówczas żelaznej kurtyny. Instytut powstał w 1982, a już rok później zorganizował w Castel Gandolfo pierwsze kolokwium, na którym rzeczywiście spotkali się wybitni uczeni z całego świata. Podobne spotkania odbywały się odtąd w rezydencji papieskiej co dwa lata. Ponadto w 1991 r. Tischner i Michalski nagrali z papieżem długie rozmowy o jego życiu, doświadczeniu dwóch totalitaryzmów, spojrzeniu na Europę i na Kościół. Rozmowy te nigdy nie ukazały się w pierwotnym kształcie, ale dały początek książce „Pamięć i tożsamość”, opublikowanej w 2005 roku.

Krzysztof Michalski zmarł w nocy z 10 na 11 lutego 2013 r. Miał 65 lat. Fragmenty jednego z jego esejów – „Dobro w oczach Boga” – można przeczytać tutaj.

 

Autorem zdjęcia jest Adam Walanus.