Nowe, poszerzone wydanie książki „Kazania niecodzienne. Rozmowy z dziećmi” trafia właśnie do sprzedaży. Znalazły się w niej zarówno legendarne homilie z mszy dla przedszkolaków, jak i opowiadania dla dzieci napisane przez Tischnera w latach 70. W tym także opowiadania dotąd nie publikowane.

 

Odprawiane przez Tischnera w kościele św. Marka w Krakowie msze dla dzieci przyciągnęły najpierw przedszkolaków i ich rodziców, a potem coraz większą grupę zainteresowanych w różnym wieku. Dorośli przychodzili, bo kazania były zrozumiałe: Tischner bardzo prostym językiem objaśniał np. rozmaite elementy wyposażenia kościoła albo poszczególne części mszy. Dzieci przychodziły, bo ksiądz przynosił własnego misia i pozwalał im także w kościele mieć ze sobą ulubioną maskotkę. W dodatku nie głosił kazań, lecz zadawał pytania, pozwalając dzieciom znaleźć odpowiedź samodzielnie. Dzieci przynosiły też zamówione przez księdza rysunki. Wszystko to było czymś wtedy niezwykłym – na początku lat 70. ubiegłego wieku posoborowa reforma liturgiczna dopiero stawiała pierwsze kroki.

W książce znalazły się jednak nie tylko zachowane homilie ks. Tischnera – a właściwie należałoby powiedzieć: wspólne homilie ks. Tischnera i przedszkolaków – lecz również napisane przez niego opowiadania dla dzieci. Trzy z tych opowiadań zostały opublikowane wówczas w „Przewodniku Katolickim”. W ostatnich latach odnalazły się jednak maszynopisy trzech innych – cały przygotowany przez Tischnera cykl liczył sześć odcinków. Możemy więc teraz przeczytać pełną wersję wakacyjnej opowieści o wędrówkach i odkryciach dokonywanych przez małych bohaterów – taką, jaka Tischner zaplanował. Jest w tych opowiadaniach na pewno ślad jego własnych doświadczeń – rozmów z dziećmi swoich braci, z którymi lubił, jeśli tylko mógł, spędzać czas.

Starannie wydaną i pięknie zilustrowaną książkę można już dostać w księgarniach lub zamówić przez Internet. Zamówień można dokonywać tutaj.