W piątek 9 stycznia rozpocznie się w Łopusznej X Ogólnopolska Konferencja Filozoficzna dla Nauczycieli i Wychowawców organizowana przez Stowarzyszenie Drogami Tischnera. W konferencji zatytułowanej: „Kim jest człowiek?” udział zapowiedzieli m.in. Róża Thun, Małgorzata i Krzysztof Czyżewscy, Łukasz Tischner, Adam Workowski i Henryk Woźniakowski. Uczestniczy wezmą też udział w wieczorze zatytułowanym „Poeci Tischnera”.

Konferencja, odbywająca się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, potrwa do niedzieli 11 stycznia. Ma ona wprawdzie charakter zamknięty (jest przeznaczona przede wszystkim dla członków Stowarzyszenia, którzy zgłosili wcześniej chęć udziału), ale każdy, kto w tych dniach będzie na Podhalu, może odwiedzić Ośrodek „Natanael” w Łopusznej i sprawdzić, o czym się tam dyskutuje. Wszyscy przygodni goście są proszeni jedynie o wsparcie Stowarzyszenia, które z dużym trudem gromadzi środki na organizację podobnych wydarzeń.

Styczniowe konferencje dla nauczycieli szkół tischnerowskich to już stosunkowo długa tradycja – w tym roku taka konferencja odbywa się po raz dziesiąty. Uczestnicy mają okazję posłuchać wykładów filozofów, pedagogów, publicystów i polityków, a każde spotkanie kończy dyskusja, w której zaproszonych gości można swobodnie pytać o wszystko (na dotychczasowych konferencjach zdarzały się dyskusje prawdziwie burzliwe). Dodatkową atrakcją konferencji są koncerty. W piątek 9 stycznia wieczorem zaplanowano tradycyjne kolędowanie z zespołem „Łopuśnianie” oraz montaż słowno-muzyczny „Poeci Tischnera”, na który złożą się ulubione wiersze i piosenki autora „Historii filozofii po góralsku”. Wystąpią znakomici aktorzy: Maja Cyrwus, Iwona Konieczkowska i Tadeusz Leśniak, a słowo wiążące będzie miał autor scenariusza – Łukasz Tischner.

Szczegółowy program kolejnych dni zostanie ogłoszony na miejscu, ponieważ jest on uzależniony od tego, jak uda się dojechać poszczególnym gościom. Zaplanowano m.in. wykłady Róży Thun („Po co europarlament?”), Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej i Krzysztofa Czyżewskiego („Człowiek pogranicza”), Marka Kaczmarzyka („Co o człowieku mówi neurodydaktyka?”), Sławomira Osińskiego („Kim jest człowiek w szkole?”), Łukasza Tischnera („Obraz człowieka w polskiej literaturze współczesnej”), Adama Workowskiego („Kim jest człowiek?”) i Henryka Woźniakowskiego („Personalizm w praktyce”). W sobotę 10 stycznia po Mszy świętej o godz. 17 w łopuszańskim kościele wystąpi zespół „Jastrun”. Będzie też okazja do refleksji nad tym, kim jest góral – spotkanie na ten temat poprowadzą Stanisława Trebunia-Staszel i Bartek Koszarek.

Głównym organizatorem konferencji jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Drogami Tischnera”. Współorganizatorami i partnerami imprezy są: Instytut Myśli Józefa Tischnera w Krakowie, Instytut Obywatelski w Warszawie, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Bukowiańskie Centrum Kultury, Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. prof. Józefa Tischnera w Woli, Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Łopusznej oraz Wydawnictwo Znak.