W środę 1 lipca, w wigilię 15. rocznicy pogrzebu śp. ks. Józefa Tischnera, Mszę świętą w jego intencji odprawili w łopuszańskim kościółku dwaj kardynałowie – Franciszek Macharski i Kazimierz Nycz. Obaj duchowni byli przed laty obecni na pogrzebie autora "Etyki solidarności", a kard. Franciszek Macharski wygłosił wówczas kazanie.

O pobycie kardynałów w Łopusznej nie informowano szeroko, aby duchowni mogli pomodlić się w skupieniu, bez obecności kamer i dziennikarzy. Msza odprawiona została o godz. 10; wspólnie z kardynałami celebrował ją proboszcz parafii w Łopusznej ks. Kazimierz Foltyn. Homilię wygłosił kard. Kazimierz Nycz. Po Mszy świętej duchowni udali się na cmentarz, żeby pomodlić się przy grobie ks. Tischnera, a potem do domu pp. Barbary i Mariana Tischnerów, żeby spotkać się z rodziną Zmarłego. Kard. Franciszek Macharski, który przebywał w tym czasie na wypoczynku w Zakopanem, bardzo ucieszył się, że mógł raz jeszcze odwiedzić Łopuszną.

Na zdjęciu: Kardynałowie Macharski i Nycz z rodziną ks. Tischnera i uczestnikami mszy przed kościołem św. Trójcy w Łopusznej (fot. K. Makowski).