Był gościem Dni Tischnerowskich w 2013 roku. Teraz ponownie odwiedzi Kraków: w dniach 16 i 17 maja będzie można posłuchać jego wykładów o porządku konstytucyjnym w Europie i o… procesie Jezusa.

Urodzony w 1951 roku w Johannesburgu Joseph Halevi Horovitz Weiler jest wykładowcą New York University School of Law, specjalistą od prawa międzynarodowego i jedną z osób, które znacząco wpłynęły na kształt prawny Unii Europejskiej. Był członkiem komisji, która przygotowała traktaty z Maastricht i Amsterdamu, doradzał także podczas prac Konwentu opracowującego europejską konstytucję. Do Krakowa przyjeżdża jako gość Instytutu Myśli Józefa Tischnera oraz Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W poniedziałek 16 maja o godz. 17 w Auli Collegium Novum UJ (ul. Gołębia 24) prof. Weiler wygłosi wykład zatytułowany „Why the Judical Architecture of Europe Needs Rethinking?” („Dlaczego trzeba przemyśleć na nowo strukturę prawną Europy?”). Natomiast we wtorek 17 maja o godz. 17 w kapitularzu klasztoru OO Dominikanów (ul. Stolarska 12, wejście z krużganków klasztoru) będzie można posłuchać jego wykładu „Reconsidering the Trial of Jesus – A Reading for Our Times” („Rewizja procesu Jezusa – Czytanie na nasze czasy”). Na oba wykłady wstęp jest wolny.