Genetyczka Ewa Bartnik, współtwórca teorii kryptografii kwantowej Artur Ekert, słynny sawant Daniel Tammet oraz Krystyna Kurczab-Redlich, dziennikarka, laureatka Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera za książkę „Głową w mur Kremla” – oto niektórzy z głównych gości tegorocznego Festiwalu Kopernika, którego tematem przewodnim będzie „Informacja”. Festiwal potrwa od 17 do 22 maja.

Po trzech edycjach przeniesionych w całości do Internetu wydarzenia Copernicus Festival znowu odbywać się będą z udziałem publiczności. W tym roku główne wykłady będą też tłumaczone symultanicznie na język ukraiński. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, a zdecydowana większość ma charakter otwarty. Część wydarzeń będzie transmitowana w Internecie na kanale youtube.com/CopernicusCenter, część na innych kanałach. Pełny program festiwalu można znaleźć tutaj.

„Wykłady główne w tym roku poprowadzą: psycholog Michał Kosiński, reportażystka Krystyna Kurczab-Redlich, informatyk Michael Rovatsos, genetyczka Ewa Bartnik, fizyk Artur Ekert oraz pisarz-sawant Daniel Tammet. Posłuchamy w nich o rozwoju sztucznej inteligencji i tym, jak wiele intymnych informacji algorytmy mogą wyczytać z naszej twarzy, spróbujemy wgryźć się w rosyjski imperializm, podejrzymy nasze geny w działaniu, rozszyfrujemy kwantową kryptografię i zastanowimy się, w jaki sposób słowa nabierają znaczeń”, piszą organizatorzy. Wykład Krystyny Kurczab-Redlich nosić będzie tytuł „Droga Putina do Ukrainy” i będzie można go wysłuchać w środę 18 maja o godz. 19.30 w Muzeum Inżynierii i Techniki (ul. Św. Wawrzyńca 15).

Wśród gości porannego pasma, zatytułowanego „Śniadanie mistrzów”, znalazł się m.in. Wojciech Jagielski, który także, jeszcze jako młody reporter, otrzymał wspomnianą Nagrodę Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera. Rozmowa z nim, nagrana wcześniej, zostanie udostępniona na stronie festiwalu (copernicusfestival.com) w czwartek 19 maja o godz. 10.

W związku z festiwalem „Tygodnik Powszechny” opublikował specjalny dodatek, w którym można przeczytać teksty m.in. Wojciecha Bonowicza i Łukasza Lamży, ubiegłorocznego laureata Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera, a także wywiady z niektórymi z gości festiwalu. Dodatek w formie papierowej towarzyszy najnowszemu numerowi „Tygodnika” (nr 20/2022), ale można go też bezpłatnie przeczytać tutaj.