„Pamiętajmy, że dobra jest więcej” – tak brzmi ostatnie zdanie książki „Świat według Janki”. Przypominamy, że w czwartek 12 marca w Krakowie odbędzie się spotkanie z Janką Ochojską, szefową Polskiej Akcji Humanitarnej, laureatką Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera. Spotkanie zostanie zorganizowane w ramach cyklu „Dorwać Mistrza”, a pretekstem jest ukazanie się książki oraz urodziny Autorki. W spotkaniu, które rozpocznie się o godz. 19 w Kinie „Kijów”, udział wezmą m.in. s, Małgorzata Chmielewska, Szymon Hołownia, Marcin Suder i Grzegorz Turnau.

Spotkanie w Kinie „Kijów” (al. Krasińskiego 34) poprowadzą Marzena Zdanowska (współautorka książki) i Wojciech Bonowicz. Wstęp na spotkanie jest wolny, ale pierwszeństwo będą miały osoby z zaproszeniami. Zaproszenia można było odbierać w kasie kina. Organizatorzy zapraszają jednak także tych, którzy nie będą mieli zaproszeń, bo i dla nich powinny się znaleźć na obszernej kinowej sali wolne miejsca. Oprócz dyskusji z udziałem Autorki i Jubilatki oraz zaproszonych gości przewidziane są rozmaite niespodzianki.
Książka „Świat według Janki” to opowieść o tym, jak wyglądają różne miejsca naszego globu z perspektywy kogoś, kto nie odwiedza ich w celach turystycznych, ale po to, by rozwiązywać problemy. Janka Ochojska od lat publikuje artykuły na temat wypraw związanych z działaniami podejmowanymi przez PAH. Od państw byłej Jugosławii, przez Somalię, Palestynę, Syrię czy Afganistan, do Korei Północnej i Filipin – oglądamy świat, o jakim media rzadko nas informują. Świat, w którym ludzie zmagają się z wyzwaniami takimi jak wojna czy katastrofy naturalne, a jednocześnie walczą o zachowanie godności, szukając pokoju i bezpieczeństwa.
W książce poszczególnym artykułom towarzyszom rozmowy przeprowadzone przez Marzenę Zdanowską. Dowiadujemy się więc m.in. co to znaczy dobrze i źle pomagać, jak wygląda dziś pomoc humanitarna, jakie niebezpieczeństwa grożą tym, którzy się w nią angażują, jaka jest skala potrzeb i w które miejsca globu trafia najmniej pomocy, co może zrobić każdy z nas, i tak dalej. Janka Ochojska od wielu lat podkreśla: bez wiedzy nie ma solidarności. Początkiem skutecznego pomagania innym jest autentyczne zainteresowanie się ich losem, światem, w którym żyją, kontekstem politycznym, obyczajowym, religijnym. Pomagać można na wiele sposobów, podkreśla szefowa PAH-u. „Ważne jest tylko, żeby w działanie to zaangażować zarówno serce, jak i głowę”.
Książkę „Świat według Janki” można zamówić tutaj.