W sobotni wieczór 13 maja Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Sztuka myślenia”. Jego tematem będzie tym razem „Narodowa (nie)odpowiedzialność”, a gościem – Jacek Filek, filozof specjalizujący się w problematyce odpowiedzialności, laureat Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera w roku 2015.

„Sztuka myślenia” to zainicjowany przez reżysera Bartosza Szydłowskiego i filozofa Piotra Augustyniaka „performatywny sojusz teatru i filozofii – sztuki i myślenia – który ma pomóc artystom i widzom wyzwolić wspólny potencjał. Chcemy razem”, piszą organizatorzy, „przezwyciężać bezmyślność, która ideologizuje, zacietrzewia i wpędza w pychę. Irytuje nas bowiem i martwi, jak bardzo nasze życie społeczno-kulturalne zdominowane jest przez banał, plotkę, hejt, komentatorskie pustosłowie i pseudo-polityczną nawalankę. Pozostaniemy wobec tego bezbronni, dopóki sami nie zadbamy o higienę myślenia”.

Sobotnie spotkanie z Jackiem Filkiem rozpocznie się o godz. 20 na scenie Miniatura obok głównego budynku teatru (pl. św. Ducha 1). Obowiązują bilety w cenie 5 złotych.

„Pytając o narodową (nie)odpowiedzialność stajemy na rozdrożu”, piszą organizatorzy. „Albo myślenie w kategoriach narodowych jest skrajnie nieodpowiedzialne, stanowi bowiem pretekst, aby uciec od wyzwania, jakim jest odpowiedzialność indywidualna. Albo nieodpowiedzialność jest po stronie nowoczesnego, pluralistycznego społeczeństwa, które odpowiedzialność za naród zastępuje wizją świata >>multikulti<<. Rozstrzygnięcie tego dylematu, który w nieco innej formie nieobcy był również Stanisławowi Wyspiańskiemu, stanowi klucz do zrozumienia sytuacji społeczno-kulturowej, w której się dziś w Polsce znajdujemy.

W poszukiwaniu odpowiedzi pomoże nam wykład prof. Jacka Filka, który wprowadzi nas w problematykę odpowiedzialności jako radykalnej idei etycznej. Jego zdaniem, właściwego znaczenia odpowiedzialności nie pojmiemy dopóty, dopóki będziemy się posługiwać fałszywą, egologiczną koncepcją wolności, błędnie utożsamiając jej istotę z wyzwoleniem. Bartosz Szydłowski, komentując wykład, opowie o dylematach odpowiedzialności artysty. Przewidujemy burzliwą dyskusję z udziałem widzów, którą poprowadzi Piotr Augustyniak. Wprowadzeniem do spotkania będzie jak zwykle performance teatralny”.

Autorem zdjęcia Jacka Filka, wykonanego podczas gali wręczenia Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera, jest Adam Walanus.