Jak to się dzieje, że jesteśmy świadomi otaczającego nas świata? W jaki sposób go poznajemy? Czy stojące przede mną drzewo jest właśnie takie, jak mi się jawi? Czy jest rzeczywiście zielone, czy ma szorstką powierzchnię kory, czy jest takie chłodne, jak wyczuwam je dotykiem? A może te jakości w moim umyśle jedynie reprezentują własności drzewa, zaś jakie ono jest samo w sobie jest mi niedostępne poznawczo?

Te i podobne pytania pojawiają się w 14. numerze pisma „Filozofuj!”, poświęconego percepcji i jej meandrom. Autorzy numeru – m.in. Susann Siegel, Jacek Jarocki, Paweł Sikora i Jan Woleński – piszą m.in. o tym, jak działają nasze zmysły, który z nich jest najbardziej podstawowy, czy świat jest właśnie taki, jakim go postrzegamy, i czy możemy postrzegać własności takie jak czas bądź wartości estetyczne lub moralne. W numerze znajdziemy też m.in. kolejny odcinek „Who is who w polskiej filozofii” poświęcony Izydorze Dąmbskiej.

„Filozofuj!” to pismo – ale też portal internetowy, a właściwie cały ruch, obejmujący różne inicjatywy (np. Kluby „Filozofuj!”) – którego celem jest popularyzacja problematyki filozoficznej wśród młodzieży i nie tylko. Więcej informacji o najnowszym numerze można znaleźć tutaj.

Pismo, ukazujące się w rytmie dwumiesięcznym, jest dostępne w salonach prasowych w całej Polsce, a także w sprzedaży internetowej.