Te słowa z Księgi Rodzaju towarzyszą szczególnemu wydawnictwu, która ma upamiętnić zmarłego przed dwoma laty arcybiskupa Józefa Życińskiego. To box obejmujący sześć płyt: na trzech znalazły się wybrane homilie, wykłady i wystąpienia Arcybiskupa, na trzech pozostałych – muzyka organowa w wykonaniu Andrzeja Białko.
Box nosi tytuł: „>>Ego sum Ioseph frater vester…<< Józef Życiński in memoriam” (DUX 0911-0916). Jego wydawcą jest Naczelna Rada Adwokacka. To, że się ukazał, jest zasługą właściwie jednego człowieka, adwokata Stanisława Kłysa, który wpadł na pomysł i uparcie dążył do jego realizacji.
Wśród zarejestrowanych wystąpień Arcybiskupa mamy m.in. kazania wygłoszone na pogrzebach Czesława Miłosza i ks. Józefa Tischnera, wykład poświęcony teorii ewolucji, a także wykład wygłoszony podczas 5. Dni Tischnerowskich, którego tematem był dialog Kościoła z kulturą współczesną. Muzykę organową, która tworzy drugą część tego kompletu, wybrano nieprzypadkowo; „Hiob na organy” Petra Ebena, wykonany na organach Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, skojarzyć się musi nieuchronnie z kazaniem poświęconym ks. Tischnerowi, w którym abp Życiński mówił o „kamienowaniu Hioba”, czyli atakach na autora „Filozofii dramatu”, których nie zaprzestano nawet wtedy, gdy był już bardzo chory.
W dołączonej do wydawnictwa broszurze mamy garść wspomnień o Arcybiskupie, m.in. Władysława Bartoszewskiego, ks. Michała Hellera, Ewy Lipskiej, Jerzego Pomianowskiego i Jana Woleńskiego. Bardzo poruszające jest zwłaszcza świadectwo tego ostatniego. „Uważał się za brata inaczej wierzących, gdy modlił się wspólnie z rabinami, biskupami protestanckimi i patriarchami prawosławnymi”. Woleński wspomina, że gdy w latach 80. groziło mu wyrzucenie z pracy, Życiński obiecał mu etat w seminarium. „Gdy zapytałem, co tam może robić ateista, odpowiedział ze śmiechem: >>Przecież będziesz uczył metodologii, nie teologii<<”. Wiele lat później Arcybiskup napisał mu w liście: „I tak kiedyś się spotkamy w innym świecie”. „Nie sformułował jakichkolwiek warunków wstępnych owego przyszłego spotkania”, pisze Woleński. „Wyruszył na nie zdecydowanie za wcześnie”.
Wydawnictwo zostało zaprezentowane po raz pierwszy w kwietniu tego roku podczas Ogólnopolskiego Zjazdu Adwokatury w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. W 2008 roku, w 90-lecie powstania polskiej adwokatury, metropolita lubelski otrzymał najwyższe odznaczenie przyznawane przez samorząd adwokacki: „Adwokatura zasłużonym”.