IX Wypominki Tischnerowskie w Łopusznej

Strona główna/Bez kategorii/IX Wypominki Tischnerowskie w Łopusznej

IX Wypominki Tischnerowskie w Łopusznej

Ta cykliczna impreza – organizowana przez Fundację Świat Ma Sens i firmę Bereś&Baron Media Productions we współpracy z Instytutem Obywatelskim – odbędzie się w Łopusznej już po raz dziewiąty. Tym razem poświęcona ma być upamiętnieniu zmarłego w marcu tego roku Krzysztofa Kozłowskiego. Gośćmi imprezy, która potrwa od 8 do 10 listopada, będą m.in. Elżbieta Towarnicka i Michał Komar.

„Od lat staramy się utrwalać pamięć o tym pięknym człowieku, wielkim filozofie i góralu”, piszą na swoich stronach organizatorzy. „Działamy na wielu polach: piszemy książki, kręcimy filmy, tworzymy spektakle. Od listopada 2000, roku, w którym odszedł, organizujemy także Wypominki Tischnerowskie – cykliczną imprezę, która jest okazją, by w Łopusznej, rodzinnej wsi księdza Tischnera, przywołać jego myśl i powspominać jego osobę. Oddać Tischnerowi hołd, a zarazem, rozwijając jego ideę >>gdzie radość, tam cnota<<, w ciepłej, biesiadnej atmosferze, przy góralskim poczęstunku – wśród Łopusznian, rodziny Księdza, jego przyjaciół, uczniów, sympatyków i innych zaproszonych >>ceprów<< – oddać się refleksji i rozrywce: uczestniczyć w debatach, spotkaniach, wysłuchać koncertów, obejrzeć filmy, posłuchać góralskiej muzyki, pośpiewać, podyskutować, pomodlić się, znaleźć w Tischnerowskiej myśli wątki nadal żywe i istotne”.
Przy okazji Wypominek wręczana jest honorowa nagroda „Sztuka życia”, przyznawaną przez Fundację Świat Ma Sens tym, „którzy, nie bojąc się iść własną drogą, często obok głównego nurtu, czasem pod prąd, wnoszą nietuzinkowy, pozytywny wkład w polską kulturę i życie społeczne”. Do tej pory nagrodę otrzymali: Tomasz Karczewski (współzałożyciel firmy dystrybucyjnej Kino Świat International), Vaszek Burian (czeski publicysta, przyjaciel Polski), Ewa Kaim (aktorka), Stanisław Mancewicz (dziennikarz), Wojciech Ornat (wydawca), Wojciech Bonowicz (poeta, publicysta) oraz Kazimierz Tischner (brat księdza Józefa Tischnera).
IX Wypominki poświęcone będą postaci zmarłego w marcu tego roku Krzysztofa Kozłowskiego. W Łopusznej pojawią się m.in. autorzy poświęconych mu książek oraz politycy, którzy zasiadali razem z nim w rządzie premiera Tadeusza Mazowieckiego. Zaplanowano też recital pieśni w wykonaniu Elżbiety Towarnickiej. Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny.

Oto szczegółowy program:

8 listopada (piątek)

g. 20, Ośrodek „Natanael” – Uroczyste powitanie gości, ognisko, występ kapeli „Łopuśnianie”

9 listopada (sobota)

g. 11.30, Cmentarz parafialny w Łopusznej – Złożenie kwiatów przy grobie ks. Tischnera

g. 12.15, Dworek Tetmajerów – „Kozłowski na stronie”: o swoich książkach opowiedzą Witoldem Bereś i Krzysztof Burnetko („Gliniarz z >>Tygodnika<<”), Michał Komar („Historia z konsekwencjami”) oraz Joanna Podsadecka („Gen ryzyka w sobie miał”)

g. 13.45, Restauracja „Pstrąg” – Kuchnia regionalna

g. 15.30, Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej – „Ku nowej Polsce. Ale jakiej?”: debata z udziałem ministrów rządu Tadeusza Mazowieckiego, której towarzyszyć będzie występ studentów krakowskiej PWST

g. 18, Kościół parafialny w Łopusznej – Recital pieśni w wykonaniu Elżbiety Towarnickiej

g. 20, Ośrodek „Natanael” – „Krzysztofa Kozłowskiego obraz życia”: wieczór wspomnień z udziałem zaproszonych gości (m.in. senatorów RP III i IV kadencji)

10 listopada (niedziela)

g. 11, Kościół parafialny w Łopusznej – Msza św. w intencji śp. Krzysztofa Kozłowskiego
g. 19, Cmentarz Salwatorski w Krakowie – Złożenie kwiatów na grobie Krzysztofa Kozłowskiego

2013-11-03T20:26:00+00:00 3 listopada 2013|Bez kategorii|