„Od Bacha do  gwiazd” – taki tytuł nosi spotkanie z udziałem ks. prof. Michała Hellera oraz prof. Krzysztofa Jakowicza, które odbędzie się we wtorek 12 grudnia w Rzeszowie. Organizatorem spotkania jest Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania.

Spotkanie jest częścią cyklu „Wielkie pytania w nauce i kulturze”, które rzeszowska uczelnia organizuje we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym”. Otworzy je rektor WSIiZ Wergiliusz Gołąbek, a w trakcie wysłuchać będzie można tytułowego wykładu, który przedstawi ks. Michał Heller, wybitny filozof i kosmolog, oraz recitalu Krzysztofa Jakowicza, światowej sławy skrzypka, profesora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Po ich wystąpieniach będzie czas na dyskusję, którą moderował będzie Wojciech Bonowicz.

„Wszechświat jest symfonią. Muzyki nauczyliśmy się od Wszechświata. Już starożytni wsłuchiwali się w muzykę sfer i usiłowali odtworzyć partyturę Kosmosu”, napisał we wprowadzeniu do spotkania ks. Heller. „Posłuchamy Bacha i postaramy się podsłuchać Kosmos”.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 17 w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego (ul. Chopina 30). Mamy informację, że bilety na to wydarzenie już się rozeszły, przygotowywana jest jednak transmisja z sali koncertowej do sali kameralnej. „Planujemy również”, piszą organizatorzy, „pełną relację z wykładu i dyskusji udostępnić w Internecie”. Podczas spotkanie będzie można nabyć książki wydawnictwa Copernicus Center Press. Zatem – zapraszamy!