To nasza niespodzianka: piękny dokument o kobiecie, która z piątką dzieci uciekła z Czeczenii, by szukać schronienia w Europie. Film będzie dostępny w Internecie w sobotę 21 listopada o godz. 20.

 

„Odkąd poznałem Hedę, nieszczęsna Czeczenia i tamtejsze wojny mają dla mnie Jej twarz. Warto Ją poznać, czeczeńską Matkę Courage, i uważnie posłuchać, co mówi, bo jest to opowieść o sprawach, które przywykliśmy uważać za w życiu najważniejsze”, napisał o filmie Wojciech Jagielski.

Heda uciekła z Czeczenii od wojen: dwóch krwawych wojen z Rosjanami i trzeciej, ukrytej – domowej. W Czeczenii pochowała swego pierworodnego syna, czternastoletniego Monsura. Zgarnęła piątkę pozostałych dzieci i wyjechała do bezpiecznej Europy, uciekając nie tylko przed bombardowaniami, ale też mężem sadystą. I trafiła do Polski.

Pierwsze doświadczenia w nowym kraju nie były łatwe – rodzina tułała się po ośrodkach dla uchodźców. W jednym z nich Heda poznała Marinę Hulię, która nauczyła ją słowa „wolontariuszka”. Życie Hedy nabrało nowego sensu – teraz to ona, zamiast prosić o pomoc, pomagała innym. Starcom – bo, jak mówiła, w Czeczenii musieli zostawić swoich bliskich; więźniom – bo w jej ojczyźnie Rosjanie uwięzili Czeczenów; bezdomnym – bo ona i inni uciekinierzy z Kaukazu są też bezdomni.

Wkrótce stoczyć musiała kolejną wojnę – z rakiem.

Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Kamil Witkowski. W pracy nad nim pomagała mu Marina Hulia, tegoroczna laureatka Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera, zajmująca się od wielu lat uchodźcami docierającymi do Polski z Czeczenii. Film, jak piszą jego autorzy, jest opowieścią „o dobru, które rodzi się na przekór stereotypom i które nie poddaje się przeciwnościom. To opowieść o pogodzie ducha, która jest silniejsza od smutku i rozpaczy”.

Film zostanie wyemitowany w ramach Nadzwyczajnych Dni Tischnerowskich w sobotę 21 listopada o godz. 20. Przez kilka godzin będzie dostępny pod specjalnym linkiem. Stworzone zostało również specjalne wydarzenie na Facebooku, do którego można dołączyć tutaj.