Gombrowicz czytany przez Tischnerów

Strona główna/Bez kategorii/Gombrowicz czytany przez Tischnerów

Gombrowicz czytany przez Tischnerów

„Gombrowicza milczenie o Bogu” – taki tytuł nosi wydana pod koniec ubiegłego roku książka Łukasza Tischnera, będąca pierwszą monografią twórczości Gombrowicza omawiającą jego stosunek do wiary i religii. Monografia dedykowana jest stryjowi autora, Józefowi Tischnerowi; jej tytuł nawiązuje zresztą do słynnego eseju ks. Tischnera o Heideggerze. 14 kwietnia w siedzibie krakowskiego IMJT Łukasz Tischner wygłosi wykład „Czytając >>Ślub<< Gombrowicza z ks. Tischnerem”.

Wykład odbędzie się w ramach organizowanych przez krakowski IMJT „Poniedziałków z Tischnerem”. Zapraszamy na ul. Sławkowską 14 (I pietro) na godz. 18.
Interesującą analizę „Ślubu” Gombrowicza ks. Tischner zawarł w „Sporze o istnienie człowieka” (rozdział „Śmierć człowieka”). M.in. do tej interpretacji nawiązał w swojej książce „Gombrowicza milczenie o Bogu” Łukasz Tischner (w rozdziale „Dramat w kościele międzyludzkim”). Książka oferuje zresztą przegląd całej twórczości Gombrowicza pod kontem wybranej problematyki. Uparcie podkreślający swój ateizm pisarz raz po raz powracał do takich tematów jak tajemnica egzystencji, groza świata, podległość zagadkowym siłom działającym z zewnątrz. Tischner wskazuje też na prądy umysłowe, wpływ środowiska i lektury, jakie kształtowały (a)religijny światopogląd Gombrowicza.
Książkę Łukasza Tischnera można zamówić u wydawcy – w Wydawnictwie Uniwersytetu Jagiellońskiego.

2014-04-11T11:13:00+00:00 11 kwietnia 2014|Bez kategorii|