„Staram się robić, co mogę, żeby ostatnie słowo w Auschwitz nie należało do Hitlera”. W poniedziałek 23 stycznia w Centrum Kultury Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu (ul. Meiselsa 17) odbędzie się spotkanie autorskie z ks. Manfredem Desaelaersem i red. Piotrem Żyłką, autorami książki „Niemiecki ksiądz u progu Auschwitz”.

 

W poruszającej rozmowie z Piotrem Żyłką ks. Deselaers opowiada o swojej niecodziennej drodze życiowej, która zaprowadziła go do byłego obozu koncentracyjnego. Dzieli się historiami ludzi – w szczególności byłych więźniów – które stały się dla niego drogowskazami. Próbuje znaleźć osobistą odpowiedź na pytania, z którymi nieustannie się konfrontuje. Dlaczego ulegamy zbrodniczym ideologiom? Jak budować relacje pomimo bolesnych zranień? Gdzie jest Bóg, kiedy cierpią niewinni ludzie? Czy miłość i wiara po doświadczeniu Zagłady są w ogóle możliwe? Jak odnajdywać światło nawet w największych ciemnościach? O czym woła do nas – także dziś, a może szczególnie dziś – ziemia w Auschwitz?

„Którejś nocy nagle się obudziłem, usiadłem na łóżku i zrozumiałem, że ja też przecież jestem w stanie zabić. Jeśli chcemy, żeby piekło, jakie wydarzyło się w Auschwitz, nigdy więcej się nie powtórzyło, musimy pamiętać, że nie ma prostego podziału na dobrych i złych; każdy człowiek może czynić dobro albo zło. Nigdy o tym nie zapominajmy”, mówi ks. Manfred.

 

Wstęp na spotkanie jest otwarty, a książkę można zamówić tutaj.

Autorem zdjęcia jest Adam Walanus.