W dniach 10-13 grudnia odbywa się w Krakowie IV Kinematograf Filozoficzny – Międzynarodowy Festiwal Filmu Filozoficznego. Mottem imprezy są słowa: filmowanie jest filozofowaniem. „Nie ma przekazu, który nie niósłby w sobie pewnej wizji świata. Nie ma ustawienia kamery, które jest bez znaczenia. Nie ma wyboru, który byłyby tylko czysto estetycznym rozstrzygnięciem”. Organizatorzy festiwalu prezentują głównie filmy poświęcone twórczości konkretnych filozofów oraz inspirowane ich myślą. Pokazom towarzyszą dyskusje z udziałem gości reprezentujących różne dziedziny wiedzy: filozofów, filmoznawców, antropologów.
Spośród szeregu imprez polecamy szczególnie cztery.

W czwartek 10 grudnia o godz. godz. 19.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (ul. Konopnickiej 26) pokazany zostanie film Pawła Kuczyńskiego „Light Denied” (2008), inspirowany filozofią Fryderyka Nietzschego. W dyskusji po filmie, prócz reżysera, udział wezmą prof. Krystyna Wilkoszewska i prof. Jacek Filek, a poprowadzi ją Michał Oleszczyk.
W piątek 11 grudnia o godz. 16.00 w Kinie Studyjnym „Agrafka” (ul. Krowoderska 8) odbędzie się spotkanie z gościem specjalnym festiwalu, Maciejem Wojtyszko, który pokaże film „Moment” (1995). W filmie tym o roli przypadku w ludzkim życiu mówią m.in. Stanisław Lem i Józef Tischner. Spotkanie z reżyserem poprowadzi Łukasz Maciejewski.

W sobotę 12 grudnia o godz. 15.00 w ramach sekcji fenomenologicznej w Galerii Sztuki Współczesnej Klubu Bunkra Sztuki (pl. Szczepański 3a) pokazany zostanie film Piotra Mielecha i Edyty Fagas-Mielech o życiu i dziele Edyty Stein „Kto szuka prawdy…”. Do dyskusji po projekcji filmu zaproszeni zostali: kulturoznawczyni prof. Anna Grzegorczyk, filmoznawczyni dr Ewa Fiuk, filozofowie dr Adam Workowski i Adrian Powęski, a poprowadzi ją Urszula Tes.

Tego samego dnia – i w ramach tej samej sekcji – o godz. 18.00 w Kinie Studyjnym „Agrafka” obejrzeć można jeszcze jeden film wspomnianej pary autorów: „Heretyk – życie i dzieło Jana Patoczki” (2005). Piotr Mielech i Ewa Fagas–Mielech są twórcami Multimedialnego Archiwum Filozofii, którego celem jest gromadzenie materiałów dokumentujących rozwój myśli i idei. Po filmie o wybitnym czeskim fenomenologu przewidziane jest spotkanie z nimi, które ma poprowadzić Adam Workowski.
Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny. Szczegółowy program można znaleźć na stronie www.eksit.pl.