Znamy pełny program imprez organizowanych w związku z 10. rocznicą śmierci ks. Józefa Tischnera. Program ten obejmuje zarówno imprezy organizowane przez Stowarzyszenie „Drogami Tischnera” (informowaliśmy już o nich na naszej stronie), jak i przez firmę Bereś & Baron Media Productions, która jest współproducentem filmu dokumentalnego „Tischner – życie w opowieściach”. Z połączenia tych dwóch inicjatyw powstał Festiwal Tischnerowski pod hasłem „Chcem Wam dodać ducha!”. Jego pierwsza część odbędzie się w dniach 24–28 czerwca. Druga przewidziana jest jesienią.

Oto program poszczególnych dni:

24 czerwca (czwartek), Warszawa
Kino Kultura, ul. Krakowskie Przedmieście 21
16:00 – 16:45 – „Solidarność a marksizm”, wykład prof. Leszka Koczanowicza.
17:00 – 17:45 – „Solidarność i religia”, wykład prof. Tadeusza Sławka.
18:00 – 20:00 – Debata „Między Panem a Plebanem bis” z udziałem abp. Józefa Życińskiego i red. Adama Michnika, prowadzenie Jacek Żakowski.

25 czerwca (piątek), Kraków
12. 30 – Spotkanie uczniów szkół tischnerowskich z laureatami Nagrody Znaku i Hestii im. ks. prof. Józefa Tischnera; prowadzenie Wojciech Bonowicz; Aula im. Józefa Tischnera Collegium Witkowskiego UJ, ul. Gołębia 13.
15.00 – Spotkanie uczestników uroczystości przy bramie kamienicy na ul. Kanoniczej 20, ostatniego miejsca zamieszkania ks. prof. Józefa Tischnera; muzyka góralska w wykonaniu Kapeli im. ks. prof. Józefa Tischnera z Łopusznej.
15.20 – Przejście do kościoła św. św. Piotra i Pawła.
16.00 – Uroczysta Msza święta w kościele św. św. Piotra i Pawła w intencji ks. prof. Józefa Tischnera celebrowana przez abp. Kazimierza Nycza; koncert chóru „Organum” pod dyrekcją Bogusława Grzybka.
17.15 – Przemarsz uczestników uroczystości ulicami Krakowa „śladami ks. prof. Józefa Tischnera”.
19.00 – Opera góralska „Naski świat’’ w wykonaniu Zespołu Regionalnego „Regle” im. Jana Jędrola z Poronina,
libretto – Franciszek Łojas Kośla, reżyseria – Stanisława Trebunia-Staszel i Maciej Czernik, prowadzenie Krzysztof Trebunia Tutka; Sala im. S. Wyspiańskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, ul. Straszewskiego 22 (wstęp za zaproszeniami).

26 czerwca (sobota), Łopuszna
13.00 – Otwarcie wystawy tischnerowskiej towarzyszącej obchodom oraz ekspozycji prac Mariana Gromady; Dworek Tetmajerów.
14.30 – Pokaz filmu „Tischner – życie w opowieściach” w reż. Artura Więcka „Barona” oraz spotkanie z autorami i gośćmi występującymi w filmie; Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej.
17.00 – Uroczysta Msza święta w kościele w Łopusznej w intencji ks. prof. Józefa Tischnera celebrowana przez kard. Stanisława Dziwisza (w tym samym czasie odprawione zostaną Msze święte w różnych parafiach na terenie Podhala, Spisza, Orawy i Beskidów).
Po Mszy świętej ok. godz. 18.00 w kościółku w Łopusznej przewidziane jest „Spotkania z ks. Tischnerem” – odtworzenie jednego z kazań wygłoszonych przez ks. Tischnera w tym miejscu.
19.00 – Koncert „Górale księdzu Tischnerowi” na Scenie pod Dworem; wystąpią zespoły „Orawiacy” (Lipnica Wielka), „Grupa Spiska” (Jurgów), „Łopuśnianie” oraz Trebunie-Tutki; prowadzenie Stanisława Trebunia-Staszel i Krzysztof Trebunia-Tutka.
20.15 – Koncert główny na Scenie pod Dworem: Trebunie-Tutki.
21.30 – Spotkanie w ogrodach kościoła i przemarsz delegacji Oddziałów Związku Podhalan, nauczycieli szkół tischnerowskich, zespołów góralskich oraz mieszkańców i gości uczestniczących w uroczystościach na cmentarz parafialny, gdzie o godz. 22.00 rozpocznie się modlitwa przy grobie ks. prof. Józefa Tischnera pod przewodnictwem ks. Pawła Potocznego. Koncert „Niech się niesie nuta do nieba’’ w wykonaniu zespołów regionalnych, muzyka trombity w wykonaniu Krzysztofa Trebuni-Tutki.

 

27 czerwca (niedziela), Łopuszna
10.00 – Trasa Tischnerowska do Ludźmierza: zwiedzanie sanktuarium, wystawa pamiątek i możliwość posłuchania wybranych fragmentów kazań ks. Tischnera głoszonych w Ludźmierzu.
11.00 – Msza św. w intencji ks. prof. Józefa Tischnera w kościółku parafialnym w Łopusznej.
13.30 – 18.30 – Projekcje filmów i programów z udziałem ks. Tischnera w Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej: „My >>Ogniowe<< dzieci” (reż. Tadeusz Pawlicki), „Moment” (reż. Maciej Wojtyszko), „Sacrum i profanum” (zapis spotkania podczas Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Częstochowie), „Tak się toczy moja myśl” (reż. Ignacy Szczepański), „A później nazwali go bandytą” (reż. Grzegorz Królikiewicz; film przedstawiający historię Józefa Kurasia „Ognia”).
16.00 – Wystąpienia władz regionu; Scena pod Dworem.
16.15 – Koncert na Scenie pod Dworem; wystąpią: „Mali Łopuśnianie”, chór „Echo Gorczańskie” (Nowy Targ), zespół „Honaj (Dursztyn), chór „Hilaritas”.
19.00 – Wojciecha Bonowicza wieczór z mędrolami: rozmowa z Anną Mlekodaj, Janem Antołem i Antonim Krohem „o Goszczyńskim, Tetmajerze, Tischnerze i różnych koncepcjach góralszczyzny”; występ studentów PWST w Krakowie.
20.30 – Kuchnia podhalańska – degustacja potraw regionalnych przed Dworem Tetmajerów przygotowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej.
21.00 – Koncert główny na Scenie pod Dworem: Hania Rybka z zespołem.

28 czerwca (poniedziałek), Łopuszna
10.00 – Trasa Tischnerowska na Turbacz.
13.00 – Msza święta pod Turbaczem w godzinę śmierci ks. prof. Józefa Tischnera celebrowana przez ks. Władysława Zązla, kapelana Związku Podhalan.
Po mszy znów usłyszymy archiwalne nagrania głosu Tischnera, muzykę góralską, a także wspomnienia uczestników turbaczowych spotkań.
14.00 – 18.00 – Projekcje filmów i programów z udziałem ks. Tischnera w Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej: m.in. „Przeznaczenie” (reż. Jacek Koprowicz), „Misterium wielkanocne według ks. Tischnera” (reż. Winfried Spinler).
18.00 – Koncert pieśni gregoriańskich w kościele w Łopusznej w wykonaniu chóru Schola Cantorum Minorum Chosoviensis.
19. 15 – Wojciecha Bonowicza wieczór z mędrolami: rozmowa z o. Pawłem Kozackim OP „o Kościele i o tym, czy istnieje coś poza Kościołem”; występ studentów PWST w Krakowie.
20.30 – Kuchnia podhalańska – degustacja potraw regionalnych przed Dworem Tetmajerów przygotowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej.
21.30 – Koncert główny na Scenie pod Dworem: Łopuśnianie i Quartet Klezmer Trio.
23.00 – Wieczór przy ognisku w ośrodku „Natanael”.

Szczegółowe informacje dotyczące programu i przebiegu festiwalu znajdują się na stronie www.festiwaltischnerowski.pl.