28 czerwca minęło dziewięć lat od śmierci ks. Józefa Tischnera. Już dziewięć… W rozmowach o nim wciąż dominuje nuta tęsknoty: gdyby tu był, co by nam powiedział? W czasie licznych spotkań poświęconych jego osobie i jego myśli zawsze pada zdanie: „Bardzo go brakuje”. Ta nieobecność, to poczucie straty są wciąż bardzo mocne.
Równocześnie mamy poczucie, że nie jest tak, iż zostaliśmy całkiem sami. Stanisław Grygiel w filmie „Tischner – życie w opowieściach” powiedział z naciskiem: „On żyje!”. Nieobecność Tischnera jest paradoksalnie nową obecnością. Tischner jest obecny w swoich książkach – co roku ukazują się publikacje dotychczas nieznane, teksty nie wydane za jego życia, rozproszone, gdzieś przechowywane. Równocześnie systematycznie wznawia się najważniejsze książki. Od 2001 roku organizowane są w Krakowie Dni Tischnerowskie i przyznawana jest Nagroda Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera. Grono jej laureatów jest imponujące! W Warszawie odbywają się Debaty Tischnerowskie, w innych miastach – spotkania, festiwale, wykłady, których Tischner jest bohaterem. Już ponad 30 szkół wybrało sobie Tischnera za patrona; wśród uczniów tych szkół są przedszkolaki, uczniowie nauczania początkowego, gimnazjaliści, licealiści i studenci. Co roku nowe placówki chcą przyjąć jego imię, a te, które je noszą, urządzają dni patrona, wyprawy w jego rodzinne strony, imprezy popularyzujące jego myśl, zawody sportowe.
Dzieje się naprawdę dużo!
Także ta strona – odnowiona strona www.tischner.pl – jest dowodem, że idee tischnerowskie wciąż są żywe, inspirujące. Staramy się tu odnotowywać tu wszystkie wydarzenia związane z ks. Tischnerem. Mamy nadzieję, że strona ta skupi wszystkie środowiska i osoby zainteresowane jego postacią i tym, co chciał nam przekazać.
Wyrasta pokolenie ludzi, którzy nie mieli okazji znać go osobiście. Czy im także uda się spotkać z Tischnerem? A jeżeli tak – to jakiego Tischnera poznają? Jakiego Tischnera przekażą następnym pokoleniom? Oto pytania, które warto sobie zadać przy okazji dziewiątej rocznicy śmierci autora „Etyki solidarności”…