W dniach 7 i 8 października odbędą się trzy główne debaty tegorocznego Dziedzińca Dialogu organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie: o bioetyce, o wolności w sztuce i o świeckości państwa. Od wczoraj ruszyła kampania billboardowa zapowiadająca to wydarzenie.
Na ulicach Warszawy pojawiły się trzy billboardy nawiązujące do tematyki debat. Na jednym znalazł się napis: „Out/In vitro”, na drugim pytanie: „Konstytucja z Bogiem czy bez Boga?”, a na trzecim gra słów, przywołująca spory wokół sztuki: „Obraz czy obraza?” „Zdecydowaliśmy się na merytoryczną debatę i jesteśmy na nią gotowi. Do Warszawy przyjadą znakomici goście z całego świata, ale Dziedziniec Dialogu jest skierowany do nas, do ludzi, którzy tutaj mieszkają. Do warszawiaków i do Polaków. Porozmawiajmy dla naszego wspólnego dobra”, mówi Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.
„Dziedziniec Dialogu jest elementem odbywającego się w różnych miastach europejskich od 2011 r. cyklu spotkań Dziedziniec Pogan, organizowanego przez Papieską Radę ds. Kultury. Gościł on już w takich miastach jak Paryż, Barcelona, Sztokholm czy Asyż, za każdym razem wywołując niezwykle pozytywne komentarze i reakcje. Dziedziniec jest pomyślany jako przestrzeń dialogu wierzących z ateistami, agnostykami i obojętnymi religijnie. Inicjatorem tych spotkań był Benedykt XVI”, czytamy na stronie internetowej wydarzenia.
Organizatorzy, powołując się na słowa św. Jana Pawła II: „Kto zamyka się na odmienność albo – co gorsza – próbuje tę odmienność zniszczyć, odbiera sobie możliwość zgłębienia tajemnicy ludzkiego życia”, zaprosili do debaty osoby reprezentujące szerokie spectrum poglądów na sacrum i życie społeczne. „Przez wspólną rozmowę, chcemy stworzyć swoistą mapę pojęć, które nas łączą, ale także dzielą – chcemy się poznać, spróbować zrozumieć swoje sposoby czytania rzeczywistości”, piszą organizatorzy wydarzenia.
„Tegoroczna edycja Dziedzińca Dialogu oddaje właściwą Polsce specyfikę. Wojna kulturowa spowija polską rzeczywistość, a przed liderami opinii publicznej jeszcze wiele pracy na drodze do opanowania kultury spotkania. Warszawa w swojej różnorodności jest naturalnym miejscem dialogu. To nie przypadek, że akurat stolica Polski będzie dziedzińcem, na którym omówione zostaną najbardziej drażliwe tematy polskiej debaty publicznej – począwszy od świeckości instytucji publicznych, poprzez zagadnienia bioetyczne, a skończywszy na powołaniu artysty we współczesnej kulturze. Przeszłość i przyszłość Warszawy jest nierozerwalnie związana z dialogiem. W murach tego miasta mieszkali wyznawcy różnych religii oraz reprezentacji wielu kultur. Warszawa widziała wiele wojen i krwi, ale doświadczyła również pokoju i przyjaźni. Bez współistnienia, bez dialogu w prawdzie i odwadze nie byłoby tego miasta.
W trakcie trzech głównych debat (7 i 8 października 2015 r.) oraz kilkudziesięciu wydarzeń towarzyszących spotkają się najwybitniejsi przedstawiciele świata nauki, kultury i polityki. W polskiej debacie publicznej znajduje się jeszcze wiele zagadnień, które wymagają przemyślenia. Dziedziniec Dialogu wychodzi naprzeciw wyzwaniom stojącym przed naszym społeczeństwem. W trakcie pierwszych dni października naukowcy usiądą razem, aby rozmawiać o swojej roli w nauce. Kim oni są? Bogami czy tylko ludźmi? Reprezentanci kultury o różnych światopoglądach spotkają się w Muzeum Narodowym. Czy będą umieli tworzyć wspólną kulturę? Ostatniego dnia ludzie wierzący i niewierzący spotkają się w gmachu polskiego Parlamentu. Czy będą w stanie budować jedno państwo? Dialog w Polsce potrzebuje odpowiedzi na powyższe pytania. Tylko w prawdzie można budować wspólnotę. W prawdzie o sobie samym oraz w prawdzie o drugim człowieku. Najlepszym przewodnikiem przez meandry polskiego dialogu był i w dalszym ciągu pozostaje Jan Paweł II. Papież przed laty mówił: „odmienność, uważana przez niektórych za tak wielkie zagrożenie, może się stać – dzięki dialogowi opartemu na wzajemnym szacunku – źródłem głębszego zrozumienia tajemnicy ludzkiego życia”.
Wkrótce na naszej stronie szczegółowe informacje o poszczególnych debatach. Zainteresowanych wydarzeniem – organizowanym przez Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Archidiecezję Warszawską – zapraszamy do odwiedzenia jego strony internetowej.