„Przepisuję ten wiersz” to ogólnopolska akcja, której celem jest zwrócenie uwagi na wojnę w Syrii i na polskie organizacje, które niosą pomoc jej ofiarom. W czwartek 14 kwietnia w Strefie Tischnera odbędzie się krakowska odsłona tej akcji. W przepisywaniu wiersza Josifa Brodskiego „Ludzie giną” wezmą udział m.in. Anna Dymna, Janina Ochojska, Jan Peszek i Grzegorz Turnau.

Krakowska odsłona akcji odbędzie się w ramach Strefy Tischnera – cyklu imprez poprzedzających 16. Dni Tischnerowskie. Zapraszając do ręcznego przepisywania wiersza Josifa Brodskiego „Ludzie giną” (w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka), organizatorzy chcą zwrócić uwagę na to, co dzieje się w Syrii, a jednocześnie – na działania czterech polskich organizacji humanitarnych niosących pomoc na Bliskim Wschodzie. Solidaryzują się w ten sposób z Polską Akcją Humanitarną, Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej, Caritas i Stowarzyszeniem „Polska Misja Medyczna”. Będą rozdawane ulotki informujące o ich działaniach, pojawią się też przedstawiciele niektórych z nich.

Od godz. 14 do 16 trwać będzie przepisywanie wiersza w kawiarni De Revolutionibus (ul. Bracka 14). Przez cały ten czas będzie tam inicjator akcji Romek Zańko ze Szczecina oraz wspierający ją od początku poeta i publicysta Wojciech Bonowicz. Będą też goście, którzy usiądą za stołem i ręcznie przepiszą wiersz Brodskiego. Swój udział zapowiedzieli Anna Dymna, Janina Ochojska i Grzegorz Turnau, a także m.in. reżyser Bogdan Tosza, filozof Bartosz Brożek, tłumaczki – Joanna Kornaś-Warwas i Małgorzata Szczurek, oraz poeci – Małgorzata Lebda, Marcin Baran i Edward Pasewicz. Każdy, kto chce, może włączyć się w przepisywanie. Przepisany wiersz można zostawić w miejscu akcji, zabrać do domu, wymienić się nim z innymi przepisującymi lub po prostu komuś go podarować.

Akcja będzie kontynuowana w Strefie Tischnera w Radiu Kraków (al. Słowackiego 22) – od godz. 16 do 17 będzie tam można przepisać wiersz Brodskiego w towarzystwie Janiny Ochojskiej (Polska Akcja Humanitarna), Ewy Piekarskiej (Polska Misja Medyczna) i reżysera Wojciecha Szumowskiego. Tam również będą dostępne ulotki informujące o działalności wspomnianych organizacji.

O godz. 17 w Radiu Kraków – w Studiu im. Romany Bobrowskiej – pokazany zostanie film dokumentalny Wojciecha Szumowskiego „Notatki z ciemności. Aleppo”, a po nim odbędzie się dyskusja o wojnie w Syrii i jej konsekwencjach, którą poprowadzi Jolanta Drużyńska.

W akcję „Przepisuję ten wiersz” może włączyć się każdy – i ci, którzy skłonni są przyjąć uchodźców także w Polsce, i ci, który woleliby zatrzymać pochód uciekinierów poza granicami Europy. Każdy może pomóc, ważne, żeby uświadomić sobie rozmiary tragedii i skalę potrzeb. Polskie organizacje niosą pomoc ludziom mieszkającym w obozach blisko granicy syryjskiej – w Libanie, Jordanii i Turcji. Liczba uchodźców, którzy opuścili kraj, przekroczyła już 4 miliony. 8 milionów to tzw. uchodźcy wewnętrzni. Obie liczby stale się powiększają, bo działania wojenne ciągle się toczą, a ich ofiarami pada przede wszystkim ludność cywilna.

Akcja była już organizowana w Szczecinie oraz w Warszawie – w Muzeum Powstania Warszawskiego. Teraz pora na Kraków. Zapraszamy!