Ks. Adam Boniecki, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski oraz twórcy filmu „Jego oczami” będą gośćmi 7. Starosądeckich Dni Księdza Józefa Tischnera. Odbędą się one w dniach 6-9 marca. Honorowym patronem Dni jest burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek.

Takiej okazji jeszcze nie było: na jednej imprezie, dzień po dniu, będzie można spotkać ks. Adama Bonieckiego, byłego redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”, przyjaciela ks. Tischnera, i ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, prezesa Fundacji im. Brata Alberta i publicystę, który jako kleryk krakowskiego seminarium słuchał wykładów autora „Etyki solidarności”. Podczas spotkań będzie możliwość nabycia książek obu autorów.
„To był człowiek, który pomagał zrozumieć samego siebie i zrozumieć tamten czas. Myślę, że tu jego rola była ogromna”, wspomina ks. Boniecki w ksiażce „Tischner – życie w opowieściach”. „Ale charakterystyczne, że była to rola – i sam sobie ją wybrał – poza polityką. To nie był człowiek, który pchał się do komitetów, do działań KOR czy opozycji politycznej. Z nim było trochę tak: >>Wy działajcie, jestem z wami i dostarczę wam tworzywa do przemyśleń<<”.
„Księdza Józefa Tischnera podziwiałem za niezależność sądu, za odwagę, za sposób bycia – był absolutną indywidualnością”, opowiadał z kolei ks. Isakowicz-Zaleski w książce „Moje życie nielegalne”. Już wtedy zresztą zauważyłem, że jest on krytykowany przez innych księży, i to nieraz bardzo złośliwie. (…) Wśród kleryków krążyła opinia, że kto pójdzie na seminarium do Tischnera, podpadnie u przełożonych”.
W ramach 7. Starosądeckich Dni Księdza Józefa Tischnera będzie też okazja do obejrzenia przedpremierowego pokazu filmu „Jego oczami”, w którym przewodnikiem po śladach ks. Tischnera jest jego brat Kazimierz. Na pokaz przyjedzie specjalnie autor filmu – Szymon J. Wróbel.
Organizatorami Dni są Towarzystwo Miłośników Starego Sącza, Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu oraz Szkoła Podstawowa im. Ks. J. Tischnera w Starym Sączu, przy wsparciu Centrum Kultury i Sztuki w Starym Sączu. Tradycyjnie całą imprezę zakończy Msza Święta w kościele klasztornym sióstr klarysek, z którym był związany ks. Tischner.

A oto szczegółowy program:

6 marca (środa), godz. 17
Ks. Adam Boniecki – spotkanie autorskie
Sala Muzeum Księdza Józefa Tischnera, „Dom Na Dołkach”, Rynek 6 (I piętro)

7 marca (czwartek) godz. 17
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski – spotkanie autorskie
Sala kina „Sokół”

8 marca (piątek) godz. 17
„Jego oczami” – przedpremierowy pokaz filmu i spotkanie z reżyserem Szymonem J. Wróblem
Sala kina „Sokół”

9 marca (sobota) godz. 10
Msza Św. w intencji ks. Józefa Tischnera
Kościół klasztorny Sióstr Klarysek