O konieczności i przypadku debatowali niedawno w Krakowie dwaj wybitni filozofowie – Daniel C. Dennett i Michał Heller. Debata odbyła się bez udziału publiczności, a prowadził ją Łukasz Lamża.

Spotkanie dwóch znakomitych uczonych było częścią projektu Wielkie Pytania w Krakowie, w ramach którego amerykański filozof pojawił się pod Wawelem. Jego wizytę zorganizowało Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Miastem Kraków. Prof. Dennett wygłosił w Auditorium Maximum UJ wykład „Od bakterii do Bacha i z powrotem”, poświęcony ewolucji umysłu, a następnie wziął udział w debacie zamkniętej z ks. prof. Michałem Hellerem. Trwająca około godziny debata poświęcona była „roli przypadku i konieczności w ewolucji umysłu i ewolucji Wszechświata”.

Daniel C. Dennett specjalizuje się w kognitywistyce i biologii ewolucyjnej, podczas gdy Michał Heller jako uczony zajmuje się przede wszystkim kosmologią. Obaj jednak uprawiają równocześnie filozofię nauki lub – jak woli mówić Heller – filozofię w nauce. Rozmowa uczonych prowadzona była w języku angielskim, dlatego film został opatrzony napisami w języku polskim.

Krakowski wykład prof. Dennetta „From Bacteria to Bach and Back” można obejrzeć tutaj.

Autorem zdjęcia jest Adam Walanus.