W Krakowie trwa 11. edycja Festiwalu Conrada – w tym roku pod hasłem: „Literatura i rzeczywistości”. Gośćmi imprezy są znane pisarki i pisarze (w sobotę 26 października zaplanowano spotkanie z Olgą Tokarczuk), ale warto też wybrać się np. na panel poświęcony książkom dla dzieci traktującym o problemie niepełnosprawności.

Cały program festiwalu można znaleźć tutaj. Poniżej znajdziecie informacje o pięciu wybranych przez nas wydarzeniach:

24 października (czwartek), godz. 16
Pałac Czeczotka (róg ul. Wiślnej i św. Anny)
Dowody na nieprzezroczystość przestrzeni
udział biorą: Krzysztof Środa, Urszula Zajączkowska
prowadzenie: Adam Pluszka
„Jedną z najpowszechniejszych iluzji współczesności jest przekonanie o przezroczystości świata, szczególnie świata natury. Tak bardzo koncentrujemy się na sobie, na naszych >>wielkich celach<<, na >>sprawach najwyższej wagi<<, że nie dostrzegamy gęstości otaczającej nas przestrzeni, ciężaru ożywionej i nieożywionej materii, a także obecności istnień innych niż my. Jeśli – jak przekonują Krzysztof Środa i Urszula Zajączkowska – istnienia te nie upominają się o naszą atencję, tym bardziej powinniśmy się nimi zająć”, czytamy na stronie organizatorów.

24 października (czwartek), godz. 19
Spółdzielnia Ogniwo (ul. Paulińska 28, I piętro)
O marnowaniu i dzieleniu
udział biorą: Marta Sapała, Magdalena Wrona
prowadzenie: Alicja Beryt
„W książce >>Na marne<< Marta Sapała postanowiła zbadać temat marnowania żywności. Rozmawia z ludźmi, którzy żywią się tym, co znajdą w śmietnikach, zagląda do kompostowników i kuchennych szafek swoich rozmówców, szpera w kontenerach przy dyskontach spożywczych. Odwiedza miejsca, w których powstaje żywność, i te, w których kończy się jej droga. Podczas spotkania wspólnie z autorką książki oraz Magdaleną Wroną z inicjatywy Foodsharing Kraków porozmawiamy nie tylko o zjawiskach opisanych w >>Na marne<<, ale również o globalnych wyzwaniach związanych z gospodarką żywnościową oraz lokalnych i systemowych próbach rozwiązywania problemu nadmiaru i marnotrawstwa”.

25 października (piątek), godz. 18
Cheder (ul. Józefa 36)
Inny nie znaczy gorszy. Dyskusja o niepełnosprawności i innych „trudnych” tematach w książkach dla dzieci
udział biorą: Rasa Jančiauskaitė, Olga Ptak oraz Jadwiga Jędryas
prowadzenie: Anna Goc
„Jak mówić dzieciom o inności? Jak wyjaśniać im, czym jest niepełnosprawność? Jak budować szacunek, życzliwość i zrozumienie dla tych, którzy wyglądają, funkcjonują lub myślą inaczej? Jak wykorzystać do tego literaturę dziecięcą? Po jakie książki sięgnąć? Jak pisać o tym, o czym trudno mówić? Te i inne kwestie poruszymy podczas dyskusji o niepełnosprawności i innych >>trudnych<< tematach w książkach dla dzieci w gronie ich autorów, wydawców i entuzjastów.
Spotkanie poprowadzi dziennikarka zajmująca się problemami niepełnosprawności i wykluczenia Anna Goc. Uczestniczkami dyskusji będą: Rasa Jančiauskaitė – autorka książki obrazkowej o świecie głuchych >>Powiedz to w mig<<, Olga Ptak – matka chłopca z autyzmem i autorka niezwykłego >>Kto ukradł jutro?<< oraz Jadwiga Jędryas, tłumaczka opowiadającej o niesłyszącym chłopcu książki Jeroena van Haele >>Morze ciche<< i wydawczyni”.

26 października (sobota), godz. 20:30
Pałac Czeczotka (róg ul. Wiślnej i św. Anny)
O wolności w literaturze. Spotkanie z Chimamandą Ngozi Adichie
prowadzenie: Grzegorz Jankowicz
„Na co może sobie pozwolić pisarka/pisarz? Czy literatura jest takim sposobem tworzenia, za pomocą którego można wyrazić wszystko? A jeśli nie, to kto powinien wyznaczyć granicę? Kto winien zabrać w tej sprawie głos? Czy możliwe jest wypracowanie uniwersalnego stanowiska, które będzie zobowiązujące dla ludzi reprezentujących różne kultury i tradycje? Jak uniknąć przy tym cenzury?”. Organizatorzy informują, że spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim.

27 października (niedziela), godz. 13:30
Księgarnia Empik (Rynek Główny 23)
Praworządność i bezprawie
udział biorą: Jurij Andruchowycz, Tania Malarczuk
prowadzenie: Katarzyna Kotyńska
„W 2019 roku w Wydawnictwie Warstwy ukazały się dwie książki: >>Kochankowie Justycji<< Jurija Andruchowycza i >>Zapomnienie<< Tani Malarczuk. Pierwsza opowiada o kształtowaniu się narodu ukraińskiego, druga – o narodzinach ukraińskiej państwowości. Żadna z nich nie jest przepełniona optymizmem, obie natomiast – choć cofają nas w czasie – silnie korespondują z aktualnymi wydarzeniami u naszych wschodnich sąsiadów. Podczas dyskusji z udziałem Andruchowycza i Malarczuk zastanowimy się, co sprawia, że Ukraina z takim trudem otwiera się na szeroko rozumianą niezależność”.

Wstęp na wszystkie powyższe wydarzenia jest wolny.

Na zdjęciu: Conrad Festival z 2017 r.; zdjęcie pochodzi ze strony internetowej festiwalu.