Abp Grzegorz Ryś i Szymon Hołownia w Rzeszowie oraz o. Jan Andrzej Kłoczowski OP i Bogdan de Barbaro w Krakowie spotkają się z czytelnikami w poniedziałek 21 stycznia.
W Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie zainicjowany zostanie nowy cykl paneli dyskusyjnych zatytułowany „W labiryncie świata”. W pierwszym spotkaniu, zatytułowanym „O problemach współczesnego chrześcijaństwa”, udział wezmą abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki i historyk Kościoła, oraz dziennikarz i działacz społeczny Szymon Hołownia. Czy chrześcijaństwo przeżywa kryzys? Czy religia, która istnieje od dwóch tysięcy lat i która ukształtowała Europę, obecnie znajduje się w odwrocie? A może tytułowe „problemy współczesnego chrześcijaństwa” to jedynie naturalne dla każdej epoki ścieranie się dwóch zawsze odmiennych porządków – doczesnego i wiecznego? Na te i inne pytania goście będą się starali odpowiedzieć podczas spotkania, które poprowadzi Wojciech Bonowicz.
Organizatorami nowego cyklu paneli są Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania oraz Klasztor Ojców Dominikanów w Rzeszowie we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym”. Współorganizatorem spotkania otwierającego pierwszą edycję cyklu będzie Fundacja „Tygodnika Powszechnego”. Wstęp na spotkanie jest wolny, obowiązuje rejestracja. [wlabiryncieswiata.wsiz.pl] Główna sala koncertowa jest już wypełniona, ale dyskusja będzie transmitowana do mniejszej sali obok, gdzie zwykle są wolne miejsca. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.
Tego samego dnia Instytut Myśli Józefa Tischnera w Krakowie zaprasza na dyskusję „Gdy psychologia staje się religią, a religia psychoterapią”. W dyskusji udział wezmą filozof i duszpasterz o. prof. Jan Andrzej Kłoczowski OP oraz psychiatra i psychoterapeuta prof. Bogdan de Barbaro, a poprowadzi ją o. dr Grzegorz Chrzanowski OP. Dyskusja będzie połączona z promocją książki o. Kłoczowskiego „U źródeł nowoczesnego myślenia o religii. Szkice z filozofii religii dla humanistów. Część II”. Spotkanie rozpocznie się o godz. 19.15 w siedzibie Instytutu (ul. Sławkowska 14, I piętro, sala spotkań po lewej stronie).
Autorem zdjęcia jest Adam Walanus.