Tym razem znakomita francuska filozofka przyjeżdża w związku z polską edycją jej książki „Kamienie węgielne. Na czym nam zależy?”. We wtorek 13 marca w Krakowie weźmie udział w poświęconym jej spotkaniu.

 

Chantal Delsol (ur. 1947) jest filozofką, publicystką i pisarką, członkinią Akademii Francuskiej. Zajmuje się filozofią polityczną, historią idei i antropologią filozoficzną.

Pracę doktorską obroniła w 1982 roku na Sorbonie pod kierownictwem Juliana Freunda, jednego z patronów francuskiej myśli konserwatywno-liberalnej. Jest profesorem Uniwersytetu Paris-Est Marne-la-Vallée, w ramach którego utworzyła w 1993 roku Instytut Badawczy Hannah Arendt (zwany też Ośrodkiem Studiów Europejskich). Zadaniem tej placówki jest m.in. badanie powiązań między myślą zachodnio-, środkowo- i wschodnioeuropejską. Jako publicystka współpracuje z dziennikiem „Le Figaro” oraz tygodnikiem „Valeurs Actuelles”. Jest mężatką i matką sześciorga dzieci.

Delsol to niewątpliwie jedna z najciekawszych postaci współczesnej myśli francuskiej. Dwukrotnie (2001 i 2014) była gościem Dni Tischnerowskich w Krakowie; podczas drugiej wizyty wygłosiła w ramach cyklu  „Colloquia Tischneriana” wykład zatytułowany „Myślenie jest rzeczą groźną”. Z ks. Józefem Tischnerem znała się osobiście, napisała wstęp do francuskiego wydania „Filozofii dramatu”.

Jest autorką kilkunastu książek filozoficznych i czterech powieści. Po polsku ukazały się: „Zasada pomocniczości” (1995), „Esej o człowieku późnej nowoczesności” (2003), „Czym jest człowiek? Kurs antropologii dla niewtajemniczonych” (2011), „Nienawiść do świata. Totalitaryzmy i ponowoczesność” (2017) oraz powieść „Wariatki” (2002, 2003). Do księgarń trafia właśnie jej najnowsza książka „Kamienie węgielne. Na czym nam zależy?”, która w przekładzie Małgorzaty Kowalskiej opublikowało Wydawnictwo Znak.

Wokół zawartych w tej książce tez krążyć będzie rozmowa o kondycji duchowej Zachodu, w której Chantal Delsol weźmie udział we wtorek 13 marca w Krakowie. Obok niej zasiądą filozofowie Małgorzata Kowalska, Piotr Augustyniak i Czesław Porębski, a dyskusję poprowadzi Henryk Woźniakowski. Spotkanie, które rozpocznie się o godz. 18 w sali kinowej Małopolskiego Ogrodu Sztuk (ul. Rajska 12), będzie na bieżąco tłumaczone. Wstęp jest wolny. Zapraszamy!

 

Książkę Chantal Delsol „Kamienie węgielne. Na czym nam zależy?” można zamówić tutaj.

Filmową rozmowę z Chantal Delsol można obejrzeć tutaj.