„Kiedyś wydarzyło mi się spotkanie z osobą świętą, która nie jest ani błogosławiona, ani kanonizowana. To był chyba jeden jedyny moment w moim życiu, kiedy siedząc w archiwum nad jednym dokumentem, się popłakałem. Ja w ogóle rzadko płaczę, ale wtedy się poryczałem”. Tak mówił podczas konferencji o świętości bp Grzegorz Ryś. Konferencja została wygłoszona 23 lipca br. w Łodzi w ramach festiwalu „Paradise in the City”.

Festiwal „Paradise in the City” został zorganizowany przez wspólnotę Chemin Neuf i Archidiecezję Łódzką przy wsparciu Urzędu Miasta Łodzi. Konferencja została zarejestrowana i udostępniona w Internecie przez Maskacjusz TV.

Niekanonizowana święta, o której wspomina bp Ryś, to pochodząca z Orawy Józefa Mikowa. W czasie wojny była oficerem łącznikowym Tajnej Organizacji Wojskowej. Aresztowana przez Niemców, była torturowana i przetrzymywana w celi głodowej. Osobie, która ją wydała okupantom, przebaczyła. Bp Ryś opowiada o epizodzie, który wydarzył się właśnie wtedy, gdy zamknięto ją na tydzień w izolatce bez jedzenia i bez picia.

Zachęcamy do wysłuchania konferencji, a jednocześnie do zapoznania się z nową książką bpa Rysia „Jeden, święty, powszechny, apostolski. Spotkania z historią Kościoła”, opublikowaną przez Znak. Książkę – obszerny, pięknie wydany tom – można zamówić w atrakcyjnej cenie tutaj.