Książka „Tischner. Biografia” znalazła się na pierwszym miejscu listy bestsellerów księgarni wysyłkowej Znaku.

 

Po zaledwie miesiącu od premiery nowa biografia ks. Józefa Tischnera autorstwa Wojciecha Bonowicza trafiła na szczyt listy najlepiej sprzedających się książek księgarni wysyłkowej Znaku znak.com.pl. Pomogło zarówno spore zainteresowanie mediów, jak i mobilizacja środowisk, dla których Tischner jest autorytetem. Na spotkaniu podczas Festiwalu Góry Literatury autor książki żartował, że pomogła też władza, która pierwszą turę wyborów wyznaczyła dokładnie w 20. rocznicę śmierci ks. Tischnera – 28 czerwca. „Ludzie tak byli zmęczeni i zniechęceni kampanią”, mówił Bonowicz, „że zaczęli szukać odtrutki. A także nadziei, że mimo wszystko da się to społeczeństwo jakoś posklejać”.

W komentarzach internautek i internautów wątek nadziei często powraca. Tischner rzeczywiście stał się jej uosobieniem. Ci, których zniechęca mieszanie polityki i religii, szukają u niego innej wizji chrześcijaństwa, takiej, która nie jest oparta na wykluczaniu i piętnowaniu. Ci, którzy boją się o los demokracji w naszym kraju, znajdują w jego pismach inspirację do działania. „Może chodzi też o sam ton, sam styl”, mówi Bonowicz. „I o taką postawę, w której pozwala się ludziom po prostu szukać. W którym nie narzuca im się niczego z góry, lecz apeluje do ich dobrej woli i poczucia odpowiedzialności”.

Do sprzedaży trafia właśnie dodruk biografii. Łączny nakład wynosi w tym momencie 9 tysięcy egzemplarzy. W sierpniu Wojciech Bonowicz będzie miał spotkania autorskie na festiwalach literackich w Szczebrzeszynie (8 sierpnia) i w Zakopanem (15 sierpnia).

 

Autorką zdjęcia jest Jolanta Księżarczyk.