Wybitny etnograf i pisarz Antoni Kroh, laureat Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera, będzie jednym z gości tegorocznej edycji Festiwalu im. Zygmunta Haupta w Gorlicach.
Festiwal potrwa cztery dni – od 21 do 24 września. Z Antonim Krohem będzie się można spotkać w piątek 22 września o godz. 14.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Gabryela (ul. Jagiełły 1). Spotkanie zatytułowane „Góry łemkowskie – Antoni Kroh” poprowadzi Wojciech Bonowicz.
Antoni Kroh jest historykiem kultury, etnografem, pisarzem, tłumaczem prozy słowackiej i czeskiej. Pracował w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem i Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. Organizator karpackich konkursów sztuki ludowej, komisarz wystaw „Łemkowie”, „Duchy epoki, czyli pierwsza wojna światowa trwa do dziś”, „Spisz” i wielu innych. Wieloletni współpracownik pisma Instytutu Sztuki PAN „Konteksty. Polska Sztuka Ludowa”, wykładowca Collegium Civitas. Szerszą popularność przyniosły mu książki, m.in. tom gawęd o Podhalu „Sklep potrzeb kulturalnych” (trzy wydania!), zbiór esejów na temat relacji polsko-czeskich „O Szwejku i o nas”, a także książka poświęcona twórcom ludowym Sądecczyzny „Wesołego Alleluja Polsko Ludowa!” (za tę książkę otrzymał w 2015 roku Nagrodę Tischnera). Jest też autorem nowego tłumaczenia „Losów dobrego żołnierza Szwejka czasu wojny światowej” Jarosłava Haška.
W 2016 roku opublikował książkę „Za tamtą górą. Wspomnienia łemkowskie”. Jest to opowieść o Łemkach, od wieków żyjących w Beskidzie Sądeckim i Niskim, w latach 1945–1946 przesiedlonych w trybie „dobrowolno-przymusowym” na Ukrainę, zaś w 1947 roku, podczas akcji „Wisła”, deportowanych i rozproszonych na Ziemiach Zachodnich. Czytamy o tych, którym z niemałym trudem udało się wrócić, choć już nie na swoje, o odnajdywaniu się w nieprzyjaznych realiach PRL, pierwszych koncertach zespołu Łemkowyna, cyklicznych łemkowskich zlotach (Watrach), przywiązaniu do tradycji, kultury i języka. „Autor pisze o sprawach nieprostych — lustro łemkowskie odbija także polskie problemy”, można przeczytać na stronie wydawcy. Książka ukazała się w Wydawnictwie Iskry.
Festiwal im. Zygmunta Haupta w Gorlicach odbywa się po raz trzeci. W tym roku jego gośćmi będą m.in. Ádám Bodor, Weronika Gogola, Michał Olszewski, Marcin Sendecki, Żanna Słoniowska i ubiegłoroczny laureat Nagrody Angelusa Varujan Vosganian. Pełny program imprezy jest dostępny tutaj.
Książkę „Za tamtą górą. Wspomnienia łemkowskie” można zamówić tutaj.