„Lekarze powiedzieli mi, że ja mam w sobie sprzężenie zwrotne – im jest gorzej i właściwie powinna pojawić się depresja, to mój organizm reaguje na przekór: jest super”, mówiła Anna Dymna w rozmowie nagranej na potrzeby tegorocznych Nadzwyczajnych Dni Tischnerowskich.

 

Głównym organizatorem NDT – które odbyły się wyłącznie w wersji on-line – był Instytut Myśli Józefa Tischnera. To właśnie w jego pomieszczeniach zarejestrowano większość spotkań, które później można było oglądać w internecie. NDT cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem; organizatorzy odnotowali przeszło 160 tysięcy wejść na opublikowane materiały. Wszystkie spotkania są wciąż dostępne w sieci, więc liczba oglądających stale rośnie.

Największym powodzeniem cieszyła się rozmowa z Anną Dymną zatytułowana „Nadzieja mimo wszystko”, którą poprowadził Wojciech Bonowicz. „Czy Ty sama myślisz o sobie jako o człowieku nadziei?”, zapytał na wstępie prowadzący. „Nie lubię siebie analizować i zadawać sobie takich poważnych pytań”, przyznała Anna Dymna. „Ale od dwudziestu lat przyjaźnię się z ludźmi, którzy są zmuszeni, żeby się nad takimi pytaniami zastanawiać”. I dlatego w jej opowieści pojawia się wiele przykładów – ludzi, którzy zmagają się z rozmaitymi ograniczeniami i dla których nadzieją jest po prostu każdy dzień.

 

 

Anna Dymna, wybitna aktorka, jest współzałożycielką i szefową Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, która pomaga przede wszystkim osobom z niepełnosprawnością intelektualną – starając się przede wszystkim zmienić społeczne postrzeganie takich osób. Od wielu lat Anna Dymna jest też gospodynią programu telewizyjnego „Spotkajmy się”, w której gości osoby zmagające się z rozmaitymi trudnościami: rzadkimi chorobami, niepełnosprawnością, rożnymi trudnymi sytuacjami losowymi. Wydźwięk jej programów – tak jak całej działalności – jest pozytywny: mimo wszystko świat i ludzie są warci naszej miłości i naszego zaangażowania. Dlatego to właśnie od rozmowy z nią rozpoczęły się tegoroczne Nadzwyczajne Dni Tischnerowskie.

Tytuł rozmowy – „Nadzieja mimo wszystko” – to jednocześnie tytuł najnowszej książki ks. Józefa Tischnera, opublikowanej przez Znak. Zawiera ona szereg niedostępnych wcześniej tekstów, których tematem przewodnim jest właśnie nadzieja – na przekór trudnym doświadczeniom przeszłości i wyzwaniom teraźniejszości. Wszyscy zainteresowani ta książką mogą ją zamówić tutaj.

 

Autorką zdjęcia jest Jolanta Kogut.