Od 26 grudnia przez 5 dni chorzowski Teatr Rozrywki udostępni bezpłatnie „Historię filozofii po góralsku” w reżyserii Bogdana Cioska.

 

Spektakl będzie dostępny bezpłatnie na oficjalnym kanale YouTube Teatru Rozrywki  od godz. 19 26 grudnia do godz. 23:59 31 grudnia 2020.

„Opowiadana przez ks. prof. Józefa Tischnera cała filozofia presokratyjska i klasyczna filozofia grecka była przed laty prawdziwym bestsellerem”, czytamy na stronie wydarzenia. „Felietony o kolejnych góralach z Podhala, takich jak Stasek Nędza z Pardałówki (dla niepoznaki zwany Talesem z Miletu), który z nudów wynalazł myślenie, skrzą się inteligentnym dowcipem wysokiej klasy. Jeśli do tego dodać zgrabną adaptację, bajkową scenografię, dowcipny ruch sceniczny i piękną muzykę, otrzymamy urokliwie, pełne śmiechu, ale i zadumy przedstawienie”.

Tekst na scenę zaadaptował i wyreżyserował Bogdan Ciosek, który jako student reżyserii dramatu uczęszczał do ks. Tischnera na wykłady i seminaria. W przedstawieniu zobaczymy aktorów: Jarosława Czarneckiego (Góral), Marię Meyer (Gaździna), Annę Ratajczyk (Dziewka) oraz Jacka Grosa (Skrzypek). Scenografię i kostiumy przygotował Andrzej Witkowski, a muzykę inspirowaną twórczością ludową – Paweł Moszumański. Spektakl będzie dostępny z audiodeskrypcją (dzięki Fundacji Kultura bez Barier). Partnerem wydarzenia jest Wydawnictwo Znak, a bezpłatne udostepnienie możliwe będzie dzięki środkom z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Więcej informacji o spektaklu można znaleźć tutaj.  A książkę ks. Tischnera „Historia filozofii po góralsku” można zamówić tutaj.