W Krakowie trwa Copernicus Festival – duża interdyscyplinarna impreza, której celem jest popularyzacja osiągnięć naukowych oraz konfrontacja nauki i sztuki. W najbliższych dniach wystąpią na niej m.in. laureaci Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera – filozof i kosmolog ks. Michał Heller oraz pisarz i publicysta Jerzy Sosnowski. Gościem imprezy będzie też aktorka i działaczka społeczna Anna Dymna.

Tematem tegorocznej edycji festiwalu są emocje. Organizatorzy starają się problem emocji pokazać z jak największej liczby perspektyw. Dlatego gośćmi imprezy są psychologowie i neuronaukowcy, ale też muzycy czy pisarki i pisarze. Festiwalowi towarzyszą wystawy, warsztaty i „Lekcje czytania”, a w najbliższych dniach posłuchać będzie można m.in. dyskusji o emocjach w sporcie czy w polityce.

My polecamy szczególnie imprezy z udziałem laureatów Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera i osób związanych z szeroko rozumianym ruchem tischnerowskim. Do takich osób należy Anna Dymna, która była już gościem tegorocznych Dni Tischnerowskich. Tym razem weźmie udział w „Śniadaniu mistrzów”, a o świat emocji pytać ją będzie Wojciech Bonowicz. Spotkanie z Anną Dymną odbędzie się w sobotę 27 maja o godz. 10 w De Revolutionibus Books&Café (ul. Bracka 14).

Tego samego dnia o godz. 20.30 zapraszamy do Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Krakowie (ul. 3 Maja 1) na rozmowę zatytułowaną „Radość i smutek pisania”. O emocjach towarzyszących pisaniu, ale też m.in. o najsilniejszych przeżyciach pisarzy jako czytelników rozmawiać będą Magdalena Grzebałkowska i Jerzy Sosnowski, odpytywani przez Wojciecha Bonowicza i Daniela Lisa.

Natomiast w niedzielę 28 maja – w ostatnim dniu festiwalu – o godz. 20.30 w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego zaplanowano debatę zatytułowaną „Klątwa Archimedesa”, w której udział wezmą: filozof i prawnik Bartosz Brożek, filozof i kosmolog Michał Heller, biolog Jan Kozłowski oraz fizyk Krzysztof Meissner. Rozmowę o roli afektów w nauce poprowadzą Łukasz Kwiatek i Łukasz Lamża.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Zapraszamy!

Autorem zdjęcia jest Adam Walanus.