Od kilku tygodni jest w pierwszej dziesiątce najlepiej sprzedających się tytułów księgarni internetowej znak.com.pl. Teraz można go zamówić w atrakcyjnym zestawie z… góralską chustą.

 

Do księgarń trafia właśnie pierwszy dodruk „Alfabetu duszy i ciała” ks. Józefa Tischnera – wyboru fragmentów jego pism dokonanego przez Wojciecha Bonowicza. Książka okazała się jednym z hitów okresu przedświątecznego; chętnie kupowana jest jako prezent – zarówno samodzielnie, jak w zestawie z innymi książkami ks. Tischnera. Skąd taka popularność zmarłego przed blisko 20 laty kapłana i filozofa?

„Sądzę, że jest po prostu bardzo wielu ludzi, którzy próbują aktualizować Tischnera w swoim życiu – żyć jego myślą, inspirować się nią”, mówi w jednym z wywiadów Wojciech Bonowicz. „Być może dlatego, że Tischner łączył w sobie dwa, szczególnie ważne w Polsce, aspekty: myślenie filozoficzne i refleksję nad życiem publicznym z byciem księdzem, który poważnie traktował swoje kapłaństwo. Powiedziałbym, nieco żartując, że w obu tych dziedzinach miał zauważalne osiągnięcia – zarówno pełne kościoły, jak pełne sale wykładowe”.

Na popularność Tischnera ma też wpływ zapewne atrakcyjność jego tekstów: barwny, oryginalny styl i fakt, że o sprawach teologii czy filozofii mówi się w nich językiem przystępnym, a nie spłycającym podejmowanej problematyki. Swoją rolę spełnia też zapewne góralski koloryt, który towarzyszy wielu publikacjom – w tym także tej najnowszej – ks. Józefa Tischnera.

Obszerną rozmowę na temat „Alfabetu…” przeprowadziła z Wojciechem Bonowiczem Marzena Rogalska w programie „Pytanie na śniadanie extra” (emisja w TVP 2 odbyła się 13 grudnia). Program można obejrzeć tutaj.

Bardzo ciekawa jest też rozmowa, jaką dla TOK FM nagrała z Wojciechem Bonowiczem Marta Perchuć-Burzyńska. Rozmowy tej można wysłuchać tutaj.

Zachęcamy także do zapoznania się z wywiadem, jaki z redaktorem „Alfabetu…” przeprowadził dla portalu „Teologii Politycznej” Albert Mazurek. Rozmowę zatytułowaną „Miłosierdzie i >>Solidarność<<” można znaleźć tutaj.

 

A samą książkę – w zestawie z góralską chustą – można zamówić tutaj.