Był argumentem za istnieniem Boga – tak napisał o nim w dzienniku pisarz Jerzy Zawieyski. Nakładem Znaku ukazała się właśnie obszerna biografia ks. Jana Ziei. Z jej autorem Jackiem Moskwą będzie się można spotkać on-line w poniedziałek 7 grudnia o godz. 18.
Ks. Jan Zieja to jedna z najciekawszych postaci XX-wiecznej historii Polski i polskiego Kościoła. Był wszędzie: na wojnie polsko-bolszewickiej i w powstaniu warszawskim, w organizacji „Wici” i w KOR-ze, pracował jako duszpasterz w sławnych Laskach pod Warszawą i w maleńkiej parafii na wyspie Wolin. W Krakowie asystował przy obłóczynach s. Faustyny Kowalskiej, w Pińsku chrzcił małego Ryszarda Kapuścińskiego, a w czasie okupacji przyjął pierwszą konspiracyjną przysięgę od Witolda Pileckiego. Nie odmawiał posługi religijnej nikomu, nawet żołnierzom Wehrmachtu, a równocześnie od wczesnej młodości głosił: „Nie zabijaj nigdy nikogo!”. W trudnych powojennych warunkach stworzył wzorcowy dom dla samotnych matek, w tym ofiar wojennych gwałtów. Jako jedyny polski ksiądz głośno upominał się o uwolnienie kard. Wyszyńskiego, internowanego przez komunistyczne władze, a kiedy ten wyszedł na wolność, spierał się z nim o kształt Wielkiej Nowenny i jej wpływ na religijność Polaków. O tych i innych wydarzeniach z jego życia można przeczytać w biografii zatytułowanej „Niewygodny prorok”, napisanej przez Jacka Moskwę.
W poniedziałek 7 grudnia o godzinie 18 z autorem książki będzie się można spotkać on-line. Spotkanie poprowadzi Wojciech Bonowicz; będzie ono dostępne na profilach facebookowych Wydawnictwa Znak i Klubów „Tygodnika Powszechnego”.
Książkę „Niewygodny prorok” można zamówić tutaj.