„Ta książka jest jak list bliskiej osoby, który się gdzieś zawieruszył i po dwudziestu paru latach został odnaleziony”, napisał w recenzji Artur Sporniak. Najnowsza książka ks. Józefa Tischnera wspina się coraz wyżej na liście bestsellerów księgarni wysyłkowej Znaku.

 

„Nadzieja mimo wszystko” to kolejny tom ks. Józefa Tischnera złożony z tekstów, które za jego życia ukazały się jedynie w czasopismach lub trudno dostępnych publikacjach zbiorowych. Wybór przygotował Wojciech Bonowicz. „Czytając [ten list], wzruszamy się, ale też ze zdumieniem odkrywamy, jak aktualna jest jego treść”, pisze Artur Sporniak w „Tygodniku Powszechnym” (nr 49/2020). Bo też taka jest idea książki – opisać obszary, na których toczy się dzisiejszy „spór o nadzieję”.

Pierwszym takim obszarem jest etyka, a w jej ramach – refleksja nad sumieniem i wolnością. Tischner, zdaniem Sporniaka, „zastanawia się, jak uniknąć formalizmu skupionego na normie i ignorującego okoliczności”. „Sumienie jest czymś w rodzaju sposobu życia, a nie kalkulowaniem: czy to już grzech, czy jeszcze nie” – czytamy w jednym z tekstów. „W książce znajdziemy też dopowiedzenia do »Nieszczęsnego daru wolności«”, zauważa recenzent. „Gdy nie mieliśmy wolności, walczyliśmy o nią, ryzykując nawet życie. Gdy już ją zdobyliśmy, zaczęliśmy się jej bać. Wolność to dziwna rzeczywistość, sprawa kłopot, a jednocześnie trudno myśleć o naszym człowieczeństwie, ignorując ją.

Następną sferą są relacje społeczne i wielki temat ojczyzny jako moralnej wspólnoty, ale też temat sporów politycznych – tu znakomity felieton o dobrym i złym polityku. Książkę dopełniają pytania egzystencjalne o sens cierpienia i śmierci, a także religijne, np. czym jest nawrócenie.

Zgromadzone w książce teksty bardzo dobrze oddają charakterystyczny styl Tischnera. Dla osób, które go znały, lekturze towarzyszyć będzie wzruszające wspomnienie mentora, mistrza, przyjaciela. Dla nowych czytelników będzie to spotkanie z nietuzinkowym myślicielem”.

Książka od momentu premiery znalazła się na liście bestsellerów księgarni wysyłkowej Znaku. Przez pewien czas zajmowała na niej nawet czwarte miejsce. Ostatnio też lokuje się w pierwszej dziesiątce. Oznacza to, że Tischner jest autorem wciąż poszukiwanym, cenionym za przenikliwość w opisie otaczającej go rzeczywistości. I za to, że nawet w tekstach, w których jest bardzo krytyczny, równocześnie ujmuje czytelników swoją życzliwością, zbudowaną na wierze w dobrą wolę każdego człowieka.

 

Książkę w atrakcyjnej cenie można zamówić tutaj.