Do 50 tysięcy egzemplarzy zbliża się sprzedaż „Krótkiego przewodnika po życiu”. To najpopularniejsza książka Tischnera spośród wydanych w ostatnich latach. Jednak opublikowana w grudniu „Mądrość człowieka gór” szybko ją goni: do tej pory wydrukowano już 18 tysięcy egzemplarzy, a zainteresowanie wciąż jest duże i szykują się kolejne dodruki.
Co takie się stało, że autor nieżyjący w końcu od prawie dwóch dekad stał się znów autorem bestsellerów? To pytanie bardzo często pada na spotkaniach poświęconych ks. Józefowi Tischnerowi – i trudno o jednoznaczną odpowiedź. Zapewne złożyło się na to wiele elementów. Nowa szata graficzna na pewno przyciągnęła do książek Tischnera nowych czytelników. Swoje znaczenie ma też ich popularny charakter; zarówno „Krótki przewodnik…”, jak „Mądrość człowieka gór” czy „Alfabet duszy i ciała” złożone są z tekstów bardzo przystępnych, odwołujących się do codziennych doświadczeń i pytań, które często sobie stawiamy.
Ale wpływ na popularność Tischnera mają też okoliczności zewnętrzne: kryzys autorytetów, w tym także autorytetu Kościoła, polityczne podziały i zawirowania czy ujawniające się konflikty społeczne. Wiele osób podkreśla, że sięga po Tischnera, bo wiara i religia wciąż są dla nich ważne, a we współczesnym Kościele w Polsce brakuje im rozsądnego głosu, który z jednej strony nie odrzucałby całej rodzimej tradycji, a z drugiej – był otwarty na zmianę tego, co zmiany wymaga. Tischner pokazuje, że można być człowiekiem mocno zakorzenionym i równocześnie widzieć wartość w wielu innych tradycjach i nurtach. Nie ma też w nim gwałtownego potępienia współczesności, z którym nierzadko można się spotkać na ambonach.
Równocześnie Tischner stał się kimś, kto po prostu towarzyszy wielu ludziom w ich poszukiwaniach i kto jest ważnym punktem odniesienia w codziennym życiu. Bardzo wiele osób „dzieli się Tischnerem” (takie było hasło akcji zainicjowanej przez Znak), wręczając jego książki jako prezenty. Nie brak znanych osób, które chętnie jego publikacje polecą innym, i to nie dlatego, że zostały do tego namówione, tylko że naprawdę mają Tischnera w swoich bibliotekach i po niego sięgają.
W najbliższym czasie czeka nas kolejna nowość: nowe wydanie „Kazań niecodziennych”, poszerzone o nieznane dotąd opowiadania. Książka pojawi się w księgarniach już w marcu.
Wszystkich, którzy jeszcze nie mają „Krótkiego przewodnika po życiu” zachęcamy do jego nabycia. Można to zrobić tutaj.