We wtorek 25 września o godz. 18 w krakowskim klubie Hevre (ul. Meiselsa 18) spotkają się Paweł Śpiewak i ks. Adam Boniecki. Pretekstem do rozmowy będzie najnowsza książka Pawła Śpiewaka „Wieczny Hiob”. Spotkanie poprowadzi Wojciech Bonowicz.

 

Paweł Śpiewak, znany socjolog i publicysta, laureat m.in. Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera, tematem Hioba zajmuje się od wielu lat. Poświęcił mu nie tylko kilka większych szkiców, ale też cykl miniesejów publikowanych na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Teraz wszystkie te teksty zebrał w jednym tomie, abyśmy mogli zobaczyć, jak z wielu stron przypatruje się jednemu z najsłynniejszych biblijnych bohaterów. Wydawcą książki jest Żydowski Instytut Historyczny.

„Nawet jeżeli Hiob był postacią mityczną, nieistniejącą, to z całą pewnością dogłębnie prawdziwe jest jego doświadczenie bezgranicznego cierpienia, samotności i milczenia wobec głosu Boga”, napisał na okładce „Wiecznego Hioba” autor. „Hiob to dla filozofów, mędrców religijnych, malarzy i rzeźbiarzy symbol cierpienia. Po wojnie dla wielu pisarzy jego postać stała się symbolem ocalałych. Poetka i eseistka Anna Kamieńska pytała, czym jest drugie szczęście Hioba, który powrócił po czasach Zagłady do pustego domu w żałobie po najbliższych i >>zamordowanym narodzie<<. W tej książce opowiadam o tym, jak żydowscy myśliciele od średniowiecza do dzisiaj czytali Księgę Hioba. Być może spotkanie i konfrontacja ich refleksji jest jednym z najbardziej fascynujących seminariów ducha ludzkiego”.

Paweł Śpiewak w swoich interpretacjach sięga po bardzo różnych autorów – od Majmonidesa, przez Kierkegaarda i Junga, do Kafki, Bubera czy Korczaka. „Jest we współczesnych interpretacjach Hiob, który wierzy w Torę, jest Hiob milczenia, który sam jest pytaniem”, pisze. „Jest wierny Hiob ufający w porządek stworzenia i jest Hiob, który nawet, gdy mówi, nie ma do kogo. Każdy jest prawdziwy. Bo, jak pisała Anna Kamieńska: >>Był człowiek, który poznał do głębi cierpienie. Jeśli tak zacznie się opowieść, to był naprawdę. Jest naprawdę. Cierpienia pełno jest na świecie, pełno dokoła nas. Więc nie tylko był naprawdę – był samą prawdą<<”.

Podczas spotkania, którego organizatorami są Żydowski Instytut Historyczny i „Tygodnik Powszechny”, będzie możliwość nabycia książki w promocyjnej cenie. Książkę można też zamówić tutaj.