Kard. Karol Wojtyła o Janie Tyranowskim, ks. Józef Tischner o siostrze Faustynie, Wojciech Bonowicz o ks. Józefie Tischnerze, bp Grzegorz Ryś o Krakowie jako „mieście miłosierdzia” – to tylko niektóre z tekstów, jakie znajdziemy w wydaniu specjalnym „Tygodnika Powszechnego”, przygotowanym na rozpoczynające się w tym tygodniu XXXI Światowe Dni Młodzieży.
„Niezwykłe miejsca tworzą niezwykli ludzie. Ludzie wiary i ludzie czynu, filozofowie i samarytanie, artyści słowa (pisarze, kaznodzieje, duszpasterze) i artyści milczenia – medytujący i kontemplujący w odosobnieniu… Na powitanie papieża Franciszka w Krakowie podczas Światowych Dni Młodzieży przygotowaliśmy przewodnik, opowiadający o naszym mieście właśnie przez sylwetki takich ludzi”, pisze we wstępie redaktor naczelny „TP” Piotr Mucharski.
„Przewodnikami naszego spaceru przez miasto są święci, kanonizowani już przez Kościół katolicki i czekający jeszcze na dostrzeżenie przez stosowną kongregację, ale także ci, o których w Watykanie pewnie dotąd nie słyszano. Duchowni i świeccy, kobiety i mężczyźni, małżonkowie i celibatariusze, żyjący przed wiekami i tacy, których wciąż mamy szczęście spotykać: nie tylko w kościele, ale także na ulicy, w kawiarni czy na Kleparzu, gdzie – jak ks. Adam Boniecki – przystają w kolejce po zakupy. Przyjaciele Pana Boga.
Podobnie jak Franciszek, w wędrówce nie ograniczamy się do samego Krakowa: na dróżki w Kalwarii Zebrzydowskiej, do Tyńca czy na Bielany zapraszamy Was równie serdecznie, jak pod papieskie okno krakowskiej kurii, na Błonia czy na Campus Misericordiae.
Idąc pod okno kurii, zajrzyjcie też na Wiślną 12, gdzie od 71 lat ma swoją siedzibę redakcja >>Tygodnika Powszechnego<<. Tutaj w 1949 r. przyniósł jeden ze swoich pierwszych artykułów ks. Karol Wojtyła, prezentując w nim sylwetkę swojego mistrza duchowego, niesłusznie zapomnianego dzisiaj Jana Tyranowskiego. Tutaj, na Wiślnej, powstawały teksty tych, dla których mistrzem i przyjacielem stawał się z kolei ksiądz Wojtyła. Obserwowanie odbywającej się na naszych łamach międzypokoleniowej rozmowy (ksiądz Tischner o siostrze Faustynie, Wojciech Bonowicz o księdzu Tischnerze; biskup Grzegorz Ryś o średniowiecznych świętych, Błażej Strzelczyk o charyzmie biskupa Rysia i jej oddziaływaniu na rozwój młodego krakowskiego Kościoła) to jeszcze jedna nieoczekiwana przyjemność z lektury tego przewodnika.
Zapraszamy więc do Krakowa – jeśli nie na pielgrzymkę, to na zwykły spacer. Z pożytkiem dla ciała i ducha”.
Specjalne wydawnictwo „TP” jest bogato ilustrowane, zawiera informacje o programie Światowych Dni Młodzieży oraz treść orędzia papieskiego wystosowanego do jego uczestników. W numerze – obok już przywołanych – znaleźć można sylwetki m.in. Brata Alberta, Hanny Chrzanowskiej, Jerzego Ciesielskiego, bp. Jana Pietraszki, o. Piotra Rostworowskiego, Jerzego Turowicza, o. Joachima Badeniego, ks. Stanisława Musiała, o. Leona Knabita, o. Jana A. Kłoczowskiego, Ks. Adama Bonieckiego i ks. Michała Hellera. Zaprezentowano też 10 miejsc ważnych na duchowej mapie Krakowa i Małopolski: katedrę na Wawelu, Łagiewniki, Bielany, Tyniec, budynek kurii przy Franciszkańskiej 3, kościół dominikanów, Arkę Pana w Bieńczycach, klasztory w Czernej i Kalwarii Zebrzydowskiej, a także wspólnotę „Arki” w Śledziejowicach.
Broszurę „Franciszek w Krakowie” można obejrzeć i zamówić tutaj.