„Wolność do czegoś zobowiązuje. Wolność nie jest tylko po to, żeby cieszyć się i korzystać z niej bez umiaru”, podkreśla Janina Ochojska, laureatka Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera z 2006 roku. Zachęcamy do obejrzenia rozmowy z założycielką i szefową Polskiej Akcji Humanitarnej.

Tego lata proponujemy spotkania z laureatkami i laureatami Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera, zwracając uwagę na dostępne w internecie, a rzadko odwiedzane materiały. Tym razem zapraszamy do obejrzenia krótkiej rozmowy z Janiną Ochojską, przeprowadzonej w grudniu 2014 roku przez portal Oświęcim TV. Szefowa PAH była gościem konferencji „O wolności i prawach człowieka” zorganizowanej w oświęcimskiej Bibliotece Galeria Książki.

Janina Ochojska otrzymała Nagrodę Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera w 2006 roku w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu Kościoła i świata”. „Jej imponująca i zakrojona na coraz szerszą skalę działalność w Polskiej Akcji Humanitarnej nieustannie przypomina Polakom, jak wielką siłę ma w sobie ideał solidarności. Janina Ochojska-Okońska jest osobą, która niesie nadzieję. Swym życiem i działalnością humanitarną pokazuje, że można przezwyciężyć kruchość ciała, rozpacz i zło tego świata, jeśli ma się w sobie wiarę w siłę dobra”, napisało wówczas jury nagrody. W ubiegłym roku ukazała się książka „Świat według Janki” – tom jej reportaży z różnych stron świata uzupełnionych rozmowami przeprowadzonymi przez Marzenę Zdanowską. Książkę – z atrakcyjnym rabatem – można zamówić tutaj.