Wybitny amerykański filozof polityki wygłosi wykład w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w środę 30 sierpnia – w przeddzień rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

Wykład jest częścią festiwalu Solidarity of Arts trwającego od 13-30 sierpnia br. Michael J. Sandel to jedna z największych gwiazd współczesnej filozofii, dlatego jego pojawienie się w Gdańsku będzie wielkim wydarzeniem. Na co dzień wykładowca Uniwersytetu Harvarda, przez amerykańskie media okrzyknięty „profesorem Ruchu Oburzonych”, w Polsce znany jest przede wszystkim jako autor dwóch bestsellerowych książek: „Sprawiedliwość” i „Czego nie można kupić za pieniądze” (ta ostatnia ukazała się z przedmową Krzysztofa Michalskiego).

„Prof. Michael J. Sandel na czas wizyty w Gdańsku postawił sobie trudne zadanie”, piszą organizatorzy. „Chce on rozważyć, czym solidarność różni się od innych znanych idei moralnych i politycznych, takich jak wolność, demokracja, sprawiedliwość oraz równość. Przeanalizuje, dlaczego we współczesnej polityce solidarność jest rzadziej przywoływana od innych wartości? A może solidarność jest zbyt wymagającym ideałem dla pluralistycznych społeczeństw? Pozostają ważne kwestie, domagające się prześledzenia: czy solidarność jest niekompatybilna z liberalizmem i w jaki sposób etyka solidarności może pomóc wyjść naprzeciw wierze w demokrację, która znajduje się dziś w recesji?”

Wykład prof. Sandela odbędzie się w środę 30 sierpnia o godz. 18 w audytorium ECS w Gdańsku (pl. Solidarności 1). Wstęp na wydarzenie jest wolny. Organizatorami spotkania są Miasto Gdańsk i Europejskie Centrum Solidarności przy współpracy z Instytutem Lecha Wałęsy.