W dniach 22-25 kwietnia odbędą się po raz dwudziesty Dni Tischnerowskie w Krakowie. Poprzedzi je II Kongres Tischnerowski.

Organizatorzy mogą sobie powiedzieć: udało się! Jeżeli wszystko dobrze pójdzie, to w kwietniu Kraków znów będzie gościł uczestniczki i uczestników Dni Tischnerowskich. Przypominamy, że organizatorami tej imprezy są instytucje, z którymi związany był ks. Józef Tischner i które dbają o jego dziedzictwo: Akademia Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego, Instytut Myśli Józefa Tischnera, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II.

Głównym organizatorem tegorocznych Dni jest Instytut Myśli Józefa Tischnera. Wczoraj na facebookowym profilu Dni Tischnerowskich oficjalnie ogłoszono termin imprezy. Odbędzie się ona w dniach 22-25 kwietnia. Poprzedzi ją II Kongres Tischnerowski, który zaplanowano w dniach 20-22 kwietnia.

Równocześnie z ogłoszeniem terminu rusza w Krakowie Strefa Tischnera, która jest swoistym przygotowaniem do głównej imprezy. Pierwsze spotkania w ramach Strefy odbędą się w dniach 12 i 13 marca. W czwartek 12 marca wypada bowiem 89. rocznica urodzin ks. Tischnera. Tego dnia młodzież licealna będzie czytać i komentować teksty Tischnera w księgarni Znak.com.pl w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12, wejście od ul. Szujskiego). W interpretacji tekstów pomagać jej będzie filozofka – dr Maria Karolczak.

Natomiast dzień później – w piątek 13 marca o godz. 18 – w Nowohuckim Centrum Kultury (al. Jana Pawła II 232) odbędzie się spotkanie z dr. Łukaszem Tischnerem, które poprowadzi Jolanta Kogut. Spotkanie – którego mottem są sławne słowa ks. Tischnera: „Najpierw czuję się człowiekiem, potem filozofem, a na trzecim miejscu księdzem” – będzie próbą przybliżenia tej niezwykłej postaci i zastanowienia się nad tym, co dalej zrobić z pozostawionym przez ks. Tischnera dziedzictwem. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Użytkowniczki i użytkowników Facebooka informujemy, że bieżące informacje dotyczące Strefy Tischnera i Dni Tischnerowskich można śledzić na profilu Dni.

Na zdjęciu: spotkanie z laureatami Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera podczas 19. Dni Tischnerowskich. Autorem zdjęcia jest Jędrzej Kogut.