We wtorek 12 marca, w dniu urodzin ks. Józefa Tischnera, ogłoszony zostanie program tegorocznych Dni Tischnerowskich w Krakowie oraz towarzyszącej im Strefy Tischnera. Zachęcamy, żeby śledzić naszą stronę, ale też specjalne profile na Facebooku, które informować będą o poszczególnych wydarzeniach.

19. Dni Tischnerowskie odbędą się w dniach 27-30 marca. Organizatorem głównym imprezy jest w tym roku Uniwersytet Jagielloński, a współorganizatorami – Akademia Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego, Instytut Myśli Józefa Tischnera, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (wraz z Fundacją Kultury Chrześcijańskiej „Znak”) oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II. Imprezę wsparło m.in. Miasto Kraków.

Na 19. Dni Tischnerowskie Znak przygotował kolejną niespodziankę: będzie to zbiór niepublikowanych dotąd w książkach artykułów ks. Józefa Tischnera, zatytułowany „Kot pilnujący myszy”. Składające się nań teksty były pisane w latach 80. i 90. ubiegłego wieku i towarzyszyły polskiej transformacji: wychodzeniu z komunizmu i tworzeniu demokratycznego państwa i wolnorynkowej gospodarki. Tischner pisze w nich m.in. o „pięciu minutach” darowanych Polakom, o obciążeniu, jakim dla Polski była i jest niedawna przeszłość, a także o problemach rodzących się na styku państwo-Kościół.

Temat przewodni tegorocznych Dni to „Człowiek. Nowe wyzwania”. Program imprezy zostanie ogłoszony podczas konferencji prasowej, która odbędzie się we wtorek 12 marca, w dniu urodzin ks. Józefa Tischnera. Tego samego dnia wystartuje Strefa Tischnera. Na Facebooku uaktywnił się już profil „Dni Tischnerowskie [ gdzie będą się sukcesywnie pojawiać nowe informacje. Naturalnie o programie będziemy też informować na naszej stronie i naszym profilu