Trzeci dzień 18. Dni Tischnerowskich rozpoczął się od debaty „Wolność w sztuce”, w której udział wzięli teolog i publicysta ks. Andrzej Draguła oraz teatrolog Dariusz Kosiński.

Przez wakacje będziemy systematycznie prezentować rozmaite materiały filmowe zarejestrowane podczas 18. Dni Tischnerowskich w Krakowie. Dziś zapraszamy do obejrzenia pełnego zapisu debaty, która odbyła się w piątek 20 kwietnia 2018 r. przed południem na Scenie im. Stanisława Wyspiańskiego AST.

Jej tematem była „Wolność w sztuce”. W rozmowie udział wzięli teolog i publicysta ks. Andrzej Draguła oraz teatrolog i krytyk teatralny Dariusz Kosiński (laureat Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera z roku 2011), a poprowadzili ją dziennikarka „Tygodnika Powszechnego” Anna Goc oraz publicysta i poeta Wojciech Bonowicz. W rozmowie miała jeszcze wziąć udział krytyczka sztuki Marta Tarabuła, ale z powodów zdrowotnych musiała odwołać swoje przybycie.

Rozmowa rozpoczęła się od pytania o interpretację konkretnego wydarzenia: 10 kwietnia br. na Krakowskim Przedmieściu zjawił się artysta Paweł Althamer z czterometrowym kawałkiem brzozy, w którym wyrzeźbił twarz Lecha Kaczyńskiego. Ten swoisty totem ustawił w obecności demonstrujących tam od kilku lat ludzi. W komentarzu podkreślił, że nie opowiada się ani za, ani przeciw hasłom pojawiającym się na „smoleńskich miesięcznicach”, a jedynie chce dać jakąś artystyczną odpowiedź na to, co się dzieje w ich trakcie. Jak rozumieć ten gest artysty? Co on nam mówi o tym, kim jest artysta współcześnie i jak działa sztuka dzisiaj? Oto pytania, które były punktem wyjścia bardzo ciekawej rozmowy, która wpisywała się w główny temat 18. Dni Tischnerowskich – „Wolność i słowo”. Pojawiły się w niej przykłady różnych innych działań artystycznych, które wywoływały kontrowersje w ostatnich latach, jak choćby spektakl „Klątwa” na motywach Stanisława Wyspiańskiego i w reżyserii Olivera Frljicia. Czy przekraczanie tabu, prowokowanie jest dziś jedynym wyrazem wolności w sztuce – dopytywali prowadzący. I jakie reakcje na tego typu dzieła sztuki są naruszeniem wolności artystycznej, a jakie nie?

Zachęcamy do wysłuchanie całej rozmowy.