Znamy już pełny program 17. Dni Tischnerowskich, które odbędą się w dn. 20-22 kwietnia. Hasłem imprezy będą słowa: „Inny – Obcy – Bliźni”, a gościem głównym wybitny socjolog i filozof Hans Joas. Nagrodę Znaku i Hestii im. Ks. J. Tischnera otrzymali: filozof Ireneusz Ziemiński, publicystka Ewa Siedlecka oraz założyciel wspólnoty Betlejem ks. Mirosław Tosza. Głównym organizatorem Dni jest w tym roku Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie.

W poniedziałek 3 kwietnia podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w krakowskiej PWST, ogłoszono program 17. Dni Tischnerowskich oraz laureatów – przyznawanej także po raz siedemnasty – Nagrody Znaku i Hestii im. Ks. J. Tischnera. Podczas konferencji rektor PWST, głównego organizatora tegorocznych Dni, Dorota Segda przypomniała o związkach ks. Józefa Tischnera z tą uczelnią i roli, jaką odegrał w życiu wielu przyszłych aktorów i reżyserów.

17. Dni Tischnerowskie odbędą się w tym roku w dniach 20-22 kwietnia. Hasłem imprezy będą słowa: „Inny – Obcy – Bliźni”, a gościem głównym – wybitny socjolog i filozof Hans Joas (wkrótce zaprezentujemy na naszej stronie jego sylwetkę).
Dni rozpoczną się w czwartek 20 kwietnia Mszą świętą w kolegiacie Św. Anny, której będzie przewodniczył bp Grzegorz Ryś. Po Mszy świętej na w siedzibie PWST odbędzie się pokaz spektaklu „Do dna” przygotowanego przez studentów tej uczelni pod kierunkiem Ewy Kaim i Włodzimierza Szturca.

W piątek 21 kwietnia zaplanowano „Czytanie Tischnera”. Fragmenty eseju „Inny” przeczyta Dorota Segda, a w rozmowie o wątkach tego tekstu – napisanego przez Tischnera pod koniec życia – wezmą udział także filozof Dobrosław Kot i publicysta Wojciech Bonowicz. Tego dnia będzie miał również miejsce wykład głównego gościa Dni – Hansa Joasa. W ramach cyklu Colloquia Tischneriana wygłosi on odczyt zatytułowany „Potęga sacrum”. Po wykładzie w „Jaskini filozofów” o temacie przewodnim Dni – „Inny. Obcy. Bliźni. Granice otwartości” – dyskutować będą z Hansem Joasem Anna Dymna, Steffen Huber i Piotr Sztompka, a dyskusję poprowadzi Tadeusz Gadacz.

W sobotę 22 kwietnia Stowarzyszenie „Drogami Tischnera” zaprasza na debatę „Co nam dał Tischner?”, w której udział wezmą m.in. Anna Dymna, Stanisława Trebunia-Staszel, ks. Andrzej Augustyński i Kazimierz Tischner. Przewidziane są również występy artystyczne, m.in. spektakl „Odmieniona baba”, przygotowany przez zespół Zawodowcy z Bachledówki.

Po południu tego dnia wręczone zostaną Nagrody Znaku i Hestii im. Ks. J. Tischnera. Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach przez jury pod przewodnictwem ks. Adama Bonieckiego, a jej fundatorami są Grupa ERGO Hestia oraz Społeczny Instytut Wydawniczy Znak. W kategorii pisarstwa religijnego lub filozoficznego, stanowiącego kontynuację „myślenia według wartości”, nagrodę odbierze w tym roku filozof Ireneusz Ziemiński. W kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności” – publicystka Ewa Siedlecka. A w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu Kościoła i świata” – założyciel istniejącej w Jaworznie wspólnoty Betlejem ks. Mirosław Tosza. Podczas gali rozmowę z laureatami poprowadzą ks. Adam Boniecki i Henryk Woźniakowski.
17. Dni Tischnerowskie poprzedzą wydarzenia w Strefie Tischnera, organizowane wspólnie z Radiem Kraków. W czwartek 6 kwietnia i w środę 19 kwietnia odbędą się tam „Lekcje czytania z >>Tygodnikiem Powszechnym<<”, podczas których będzie okazja do pochylenia się nad tekstami ks. Józefa Tischnera i Leszka Kołakowskiego, a w poniedziałek 10 kwietnia – spotkanie z reżyserami i aktorami, pedagogami PWST, którzy współpracowali z ks. Józefem Tischnerem.

Spotkania mają charakter otwarty, tylko na dwa wybrane obowiązują zaproszenia. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Oprócz głównego organizatora – Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie – organizatorami Dni Tischnerowskich są też: Instytut Myśli Józefa Tischnera, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II.

Oto szczegółowy program 17. Dni Tischnerowskich i Strefy Tischnera:

20 kwietnia, czwartek

Godz. 17.00
Kolegiata św. Anny, ul. św. Anny 13
MSZA ŚWIĘTA
W INTENCJI KSIĘDZA PROFESORA JÓZEFA TISCHNERA
Przewodniczy ks. bp Grzegorz Ryś

Godz. 18.30
Scena im. St. Wyspiańskiego PWST, ul. Straszewskiego 22
DO DNA
Spektakl dyplomowy studentów Wydziału Aktorskiego
Reżyseria, scenariusz i opieka pedagogiczna: Ewa Kaim
Dramaturgia: Włodzimierz Szturc
Występują: Dominika Guzek, Agnieszka Kościelniak, Weronika Kowalska,
Jan Marczewski, Łukasz Szczepanowski
oraz Dawid Sulej Rudnicki (fortepian, basy)
(wejście za zaproszeniami)

21 kwietnia, piątek

Godz. 14.00
Scena im. St. Wyspiańskiego PWST, ul. Straszewskiego 22
CZYTAMY TISCHNERA
Fragmenty eseju ks. prof. Józefa Tischnera „Inny” czyta Dorota Segda
Dyskusja z udziałem Doroty Segdy i Dobrosława Kota
Prowadzenie: Wojciech Bonowicz

Godz. 17.00
Aula Auditorium Maximum UJ, ul. Krupnicza 33
COLLOQUIA TISCHNERIANA / WYKŁAD
Potęga sacrum
HANS JOAS (Humboldt-Universität zu Berlin / Niemcy)
(tłumaczenie symultaniczne z języka angielskiego)

Godz. 18.00
Aula Auditorium Maximum UJ, ul. Krupnicza 33
JASKINIA FILOZOFÓW
Inny. Obcy. Bliźni. Granice otwartości
W debacie wezmą udział: Hans Joas, Anna Dymna, Steffen Huber, Piotr Sztompka
Prowadzenie: Tadeusz Gadacz
(tłumaczenie symultaniczne z języka angielskiego)

22 kwietnia, sobota

Godz. 10.00
Wyższa Szkoła Europejska, ul. Westerplatte 11
DEBATA FILOZOFICZNA MŁODYCH
Co nam dał Tischner?
Z udziałem: Barbary Bandoły, Anny Dymnej, Stanisławy Trebuni-Staszel,
ks. Andrzeja Augustyńskiego, Wojciecha Bonowicza i Kazimierza Tischnera
Wystąpią: Zespół Rodzinny z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. ks. J. Tischnera w Poznaniu, Młodzież z Zespołu Szkół Podstawowej i Gimnazjum im. ks. J. Tischnera w Ratułowie, Zespół Wokalno-Instrumentalny z Zespołu Szkół i Przedszkola im. ks. J. Tischnera w Domosławicach oraz Zawodowcy z Bachledówki reprezentujący Szkołę Specjalną Przysposabiającą do Pracy w Czerwiennem

Godz. 18.00
Scena im. St. Wyspiańskiego PWST, ul. Straszewskiego 22
GALA NAGRODY ZNAKU I HESTII IM. KS. JÓZEFA TISCHNERA
Laureaci: Ireneuszem Ziemińskim, Ewa Siedlecka, ks. Mirosławem Tosza
Rozmowę z laureatami poprowadzą: ks. Adam Boniecki i Henryk Woźniakowski
Koncert Kwintetu Jazzowego w składzie: Mateusz Wachtarczyk – trąbka, Szymon Ziółkowski – saksofon, Roman Bardun – fortepian, Kamila Drabek – kontrabas, Kacper Kaźmierski – perkusja (studenci Akademii Muzycznej w Krakowie)
(wejście za zaproszeniami)

Bezpłatne zaproszenia na spektakl „Do dna” i Galę Nagrody Znaku i Hestii im. Ks. J. Tischnera są do odbioru w: PWST (ul. Straszewskiego 22, Dział Organizacji PWST i Promocji, pok. 133), Pawilon Wyspiańskiego, Pl. Wszystkich Świętych 2, InfoKraków, ul. Św. Jana 2.

STREFA TISCHNERA W RADIU KRAKÓW
AL. SŁOWACKIEGO 22
STUDIO IM. ROMANY BOBROWSKIEJ

6 kwietnia, czwartek, godz. 10.00
LEKCJA CZYTANIA Z „TYGODNIKIEM POWSZECHNYM”:
Ks. Józef Tischner, „Inny”
Prowadzenie: Adam Workowski

10 kwietnia, poniedziałek, godz. 19.00
„KSIĄDZ PROFESOR JÓZEF TISCHNER W PWST”
Spotkanie teatralne z udziałem: Ewy Kutryś, Iwony Kempy, Jana Maciejowskiego, Jacka Orłowskiego
Prowadzenie: Jolanta Drużyńska

19 kwietnia, godz. 10.00
LEKCJA CZYTANIA Z „TYGODNIKIEM POWSZECHNYM”:
Leszek Kołakowski, „Niepewność epoki demokracji”
Prowadzenie: Wojciech Bonowicz