„Jak wyśpiewać mądrość?” – taki tytuł nosił koncert zorganizowany przez Stowarzyszenie „Drogami Tischnera” w czwartym, ostatnim dniu 14. Dni Tischnerowskich. W sobotę 26 kwietnia na Scenie im. Stanisława Wyspiańskiego PWST zobaczyliśmy m.in. operę góralską i znakomitą inscenizację opowieści „O Zwyrtale muzykancie” w wykonaniu niepełnosprawnych artystów z Czerwiennego.
Koncert, prowadzony przez Stanisławę Trebunię-Staszel i Wojciecha Bonowicza, stanowił podsumowanie projektu Ars Quaerendi realizowanego przez dwa lata pod honorowym patronatem marszałka województwa małopolskiego Marka Sowy. W pierwszej części zaprezentowały się zespoły muzyczne i teatralne, które zwyciężyły w organizowanych wcześniej konkursach: zespół „Trzy Prawdy” z Chrzanowa, zespół „Bartkowianie” z Ligoty, grupa artystyczna „Iskra” z Ożarowa (z przedstawieniem „Kamienne serca, nieme twarze”), zespół „Pasjonatki” z Trzemeśni, zespół „Młodzi Łopuśnianie” oraz „Tischners Band” z Limanowej, który rozbujał publiczność utworem „Powódź” nawiązującym do anegdoty o kapeluszu unoszącym się na wodzie. W części tej pojawił się też Paweł Kak, finalista konkursu oratorskiego organizowanego co roku w XXII Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi, z wystąpieniem nawiązującym do słów ks. Tischnera: „Pobożność jest ważna, ale rozumu nie zastąpi”.
Po dwudziestominutowej przerwie sceną zawładnęły dzieci ze Szkoły Podstawowej im. J. Nowiny-Konopki w Mogilanach, które przedstawiły spektakl ekologiczny „Kochasz dzieci – nie pal śmieci”. Po spektaklu przyszedł czas na nagrody i dyplomy – najpierw dla szkół i osób najbardziej aktywnych w rodzinie szkół tischnerowskich (wyróżniono Zespół Placówek Oświatowych przy MCRD „Solidarność” w Radziszowie, Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Woli, Zespół Szkół Podstawowej i Gimnazjum w Ratułowie oraz organizatorkę wspomnianych konkursów oratorskich w Łodzi Ewę Kowalską), a następnie dla laureatów konkursu plastycznego o tematyce ekologicznej (ich prace można było podziwiać tego dnia we foyer szkoły). Nagrody wręczali Kazimierz Tischner oraz przedstawiciel firmy Buderus Jacek Papież. Tę uroczystą część zamknął występ-niespodzianka: na scenie pojawili się aktorzy Ewa Kaim i Grzegorz Łukawski oraz reżyser Artur „Baron” Więcek, którzy przeczytali wybrane przez siebie myśli ks. Józefa Tischnera.
W części trzeciej koncertu publiczność zobaczyła jeszcze dwa występy. Najpierw zespół „Regle” z Poronina wystąpił z operą góralską „Jan Paweł II na Podhalu” (sobota poprzedzała dzień kanonizacji polskiego papieża). W chóralnych śpiewach na góralską nutę zespół przypomniał o związkach Karola Wojtyły z „podtatrzańskimi dziedzinami”. Natomiast w finale koncertu pojawili się na scenie „Zawodowcy z Bachledówki” – zespół, który tworzą uczennice i uczniowie Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Czerwiennem. Przedstawienie poprzedził wywiad z grającym św. Piotra Piotrem Garajem, który przedstawił opiekunki i członków zespołu. Spektakl „O Zwyrtale muzykancie” był niezwykle pogodny, dynamiczny i jednocześnie wzruszający – w zakończeniu grany przez Janusza Tylkę Zwyrtała zszedł ze sceny między publiczność, żeby nieść między ludzi góralską muzykę. Publiczność bisowała – i bis przemienił się we wspólną zabawę, która znakomicie zamknęła ten długi, lecz bardzo udany koncert.
Warto dodać, że publiczność dopisała, a wśród gości było wiele osób, które przyjechały z daleka, żeby obejrzeć występy „swoich” zespołów.