„Losem człowieka jest: dać się pokonać nadziei. Ginie ten, kto przestaje jej ulegać” – te słowa ks. Tischnera przypominają organizatorzy tegorocznych Dni Tischnerowskich w Krakowie. Właśnie ogłoszono program imprezy, która odbędzie się w dniach 24–27 kwietnia. Gośćmi Dni będą m.in. s. Barbara Chyrowicz, Anna Polony, Ignacy Szczepański, Joseph Weiler, Andrzej Zoll oraz zespół Trebunie-Tutki. Interesujące wydarzenia czekają też w „Strefie Tischnera”, która rozpoczęła działalność 19 marca.

Tego właśnie dnia na konferencji prasowej o g. 11 ogłoszono hasło i program 13. Dni Tischnerowskich. Hasłem tegorocznych Dni są słowa: „Szukając nadziei”. „Co to takiego – nadzieja? U ks. Tischnera znajdziemy następującą odpowiedź: >>Nadzieja jest siłą chroniącą wartość, godność osoby<<”, mówi sekretarz Rady Programowej Dni Tischnerowskich Wojciech Bonowicz. „Można powiedzieć, że człowiek, który traci nadzieję, tak jakby tracił samego siebie: staje się w swoich oczach rzeczą wśród innych rzeczy, bytem bez celu i znaczenia. Gabriel Marcel powiedział kiedyś: >>Nadzieja jest oddechem duszy<<. Jeżeli człowiekowi brak nadziei, to tak, jakby jego duch umierał z braku świeżego powietrza”.
„Chcemy w trakcie tych Dni z nadzieją popatrzeć na rozmaite problemy, z którymi się zmagamy”, dodaje Bonowicz. „W szczególności na problem miejsca religii w świecie współczesnym. Stąd wybór gościa specjalnego – prof. Josepha Weilera, wybitnego prawnika, który zajmował się m.in. problemem obecności symboli religijnych w przestrzeni publicznej”.
13. Dni Tischnerowskie odbędą się w dniach 24-27 kwietnia. Jak zawsze, rozpoczną się od Mszy świętej w intencji ks. Tischnera i spotkania z tegorocznymi laureatami Nagrody Znaku i Hestiii im. ks. J. Tischnera. W tym roku z powodu śmierci jednego z członków jury, prof. Krzysztofa Michalskiego, a także licznych zajęć przewodniczącego jury, ks. Adama Bonieckiego, laureaci zostaną wyłonieni nieco później niż zwykle; ich nazwiska poznamy prawdopodobnie 11 kwietnia.
W drugim dniu imprezy – w czwartek 25 kwietnia – przewidziany jest wykład gościa specjalnego, prof. Weilera, zatytułowany „Od Ratyzbony do Bundestagu: Chrześcijaństwo (i inne religie) w sferze publicznej – refleksje na temat tez Benedykta XVI”. Po wykładzie odbędzie się dyskusja w „Jaskini filozofów” poświęcona „Miejscu dla religii”, w której obok wykładowcy udział wezmą także Jarosław Kuisz, Zbigniew Stawrowski, Joseph Weiler i Andrzej Zoll.
W trzecim dniu – w piątek 26 kwietnia – temat nadziei omawiany będzie w gronie filozofów. W debacie „Filozofia i nadzieja” udział wezmą s. Barbara Chyrowicz, Jacek Filek, Robert Piłat i Karol Tarnowski. Tego samego dnia po południu będzie można wysłuchać eseju ks. Tischnera „Wiązania nadziei” w wykonaniu Anny Polony oraz włączyć się w dyskusję nad jego treścią, która poprowadzą Michał Bardel i Adam Workowski. Interesująco zapowiada się też wieczór filmowy, którego bohaterem będzie Ignacy Szczepański, autor pierwszego filmu dokumentalnego o ks. Tischnerze „Tak się toczy moja myśl”. Twórca przyjedzie do Krakowa, opowie o swoich spotkaniach z patronem Dni i oprócz wspomnianego filmu pokaże też niespodziankę – mało znaną audycję telewizyjną z udziałem autora „Etyki solidarności”.
Sobota 27 kwietnia tradycyjnie należeć będzie do Stowarzyszenia „Drogami Tischnera”, które zaprasza na finał Ogólnopolskiego Przeglądu Artystycznego „Na Tischnerowską nutę”. Uczestnicy przeglądu przygotowują rozmaite prezentacje – występy wokalne, taneczne i teatralne – nawiązujące do myśli ks. Józefa Tischnera. Gościem specjalnym przeglądu będzie zespół Trebunie-Tutki.
Oprócz wydarzeń głównych będzie też w tym roku wiele imprez towarzyszących. Pierwszą już na tych stronach zapowiadaliśmy: 19 marca o g. 18 w Dworku Białopradnickim (ul. Papiernicza 2) pokazany zostanie nowy film dokumentalny o ks. Józefie Tischnerze „Jego oczami”. Dworek Białoprądnicki będzie jednym z trzech miejsc, w których działać będzie tzw. Strefa Tischnera, czyli przestrzeń wydzielona po to, by można się było spotkać z myślami wybitnego filozofa i dowiedzieć się więcej o jego osobie. Strefa obejmie też kawiarnię Nowa Prowincja (ul. Bracka 5) oraz kawiarnię U Pęcherza mieszczącą się w Collegium Maius UJ (ul. Jagiellońska 15)
Już od 22 marca w kawiarni Nowa Prowincja będzie można oglądnąć rodzinne fotografie księdza, wypić kawę, do której dołączane będą wybrane myśli z jego książek, a także samemu sięgnąć po jego teksty. Od 12 kwietnia w kawiarni U Pęcherza prezentowana będzie wystawa plakatów z trzynastu edycji Dni Tischnerowskich. Wreszcie w czasie trwania Dni Tischnerowskich kilkanaście kroków od Nowej Prowincji, na rogu ul. Brackiej i Rynku Głównego, będzie można poczytać „Tischnera na murach”.
W Dworku Białoprądnickim natomiast odbywać się będą imprezy adresowane przede wszystkim do dzieci i młodzieży. W niedzielę 14 kwietnia w ramach spotkania z cyklu „Pofilozofuj-MY” będzie można wspólnie poszukać odpowiedzi na pytanie: „Co to jest szczęście?”. Natomiast w dniach od 22 do 24 kwietnia odbędą się tam „Lekcje czytania z >>Tygodnikiem Powszechnym<<”, podczas których młodzież ze szkół średnich – ale także wszyscy chętni – będą mogli podyskutować nad tekstami ks. Tischnera („Myślenie według wartości”, „Kryzys nadziei”) i Krzysztofa Michalskiego („Polityka i wartosci”).
Krzysztofa Michalskiego wspominać też będą uczestnicy audycji Jolanty Drużyńskiej „Czy ja mogę wstać?”, którą 1 kwietnia wyemituje Radio Kraków. Audycja ta to hołd złożony jednemu ze współtwórców Dni Tischnerowskich, wybitnemu filozofowi i przyjacielowi ks. Tischnera. Współorganizatorem tego wydarzenia jest miesięcznik „Znak”.
Głównym organizatorem 13. Dni Tischnerowskich jest Uniwersytet Jagielloński, a współorganizatorami – Instytut Myśli Józefa Tischnera, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II. Dni odbywają się pod patronatem ks. kardynała Stanisława Dziwisza.

Oto szczegółowy program:

środa, 24 kwietnia

godz. 17.00 Kolegiata św. Anny, ul. św. Anny 11
Msza święta w intencji księdza profesora Józefa Tischnera

godz. 18.30 Scena im. S. Wyspiańskiego PWST, ul. Straszewskiego 22
Spotkanie z laureatami Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera
prowadzenie: ks. Adam Boniecki i Henryk Woźniakowski

czwartek, 25 kwietnia

godz. 17.00 Aula Auditorium Maximum UJ, ul. Krupnicza 33
Colloquia Tischneriana – wykład prof. Josepha Weilera (USA) “Od Ratyzbony
do Bundestagu: Chrześcijaństwo (i inne religie) w sferze publicznej – refleksje na temat tez Benedykta XVI” (tłumaczenie symultaniczne)

godz. 18.30 Aula Auditorium Maximum UJ, ul. Krupnicza 33
Jaskinia filozofów: „Miejsce dla religii” – debata z udziałem Jarosława Kuisza, Zbigniewa Stawrowskiego, Josepha Weilera i Andrzeja Zolla, prowadzenie: Dominika Kozłowska i Rafał Prostak

piątek, 26 kwietnia

godz. 11.00 Aula Collegium Novum UJ, ul. Gołębia 24
Debata „Filozofia i nadzieja” z udziałem s. Barbary Chyrowicz, Jacka Filka, Roberta Piłata i Karola Tarnowskiego, prowadzenie: Wojciech Bonowicz i Łukasz Tischner

godz. 16.30 Scena im. S. Wyspiańskiego PWST, ul. Straszewskiego 22
Czytamy Tischnera – głośna lektura eseju ks. Józefa Tischnera pt. „Wiązania nadziei” w wykonaniu Anny Polony oraz otwarta dyskusja z udziałem publiczności, prowadzenie: Michał Bardel i Adam Workowski

godz. 19.30 Scena im. S. Wyspiańskiego PWST, ul. Straszewskiego 22
Wieczór filmowy – spotkanie z reżyserem Ignacym Szczepańskim, emisja jego filmu pt. „Tak się toczy moja myśl” oraz projekcja-niespodzianka, prowadzenie: Wojciech Bonowicz

sobota, 27 kwietnia

godz. 10.00 Scena im. St. Wyspiańskiego PWST, ul. Straszewskiego 22
„Na Tischnerowską nutę” – finał Ogólnopolskiego Przeglądu Artystycznego pod patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego; gość specjalny zespół Trebunie-Tutki

Wydarzenia towarzyszące

14 kwietnia godz. 13.00 Dworek Białoprądnicki, ul. Papiernicza 2
Pofilozofuj-MY – rozmowy z dziećmi, temat: Gdzie szukać szczęścia?,
prowadzenie: Jolanta Kogut i Sylwia Gach, gość specjalny: filozof Adam Workowski

Lekcje czytania z „Tygodnikiem Powszechnym”:

22 kwietnia godz. 12.00 Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, ul. Papiernicza 2
Józef Tischner, esej „Myślenie według wartości", prowadzenie: Adam Workowski

23 kwietnia godz. 12.00 Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, ul. Papiernicza 2
Krzysztof Michalski, esej „Polityka i wartości", prowadzenie: Wojciech Bonowicz

24 kwietnia godz. 12.00 Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, ul. Papiernicza 2
Józef Tischner, esej „Kryzys nadziei", prowadzenie: Wojciech Bonowicz

Tischner na murach
Myśli księdza Tischnera o nadziei
(ściana ulicy Brackiej, emisja od godz. 21.00 do 2.00 w nocy)
projekt realizowany we współpracy z poetą Michałem Zabłockim

Strefa Tischnera
Zapraszamy do Nowej Prowincji (ul. Bracka 5), Kawiarni U Pęcherza
w Collegium Maius (ul. Jagiellońska 15) oraz Dworku Białoprądnickiego (ul. Papiernicza 2) – we wszystkich tych miejscach będzie się można dowiedzieć czegoś o ks. Tischnerze

Wspomnienie o Krzysztofie Michalskim
1 kwietnia o godz. 11.00 Radio Kraków wyemituje audycję Jolanty Drużyńskiej „Czy ja mogę wstać?”, której bohaterem będzie zmarły niedawno filozof Krzysztof Michalski, założyciel Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu, przyjaciel ks. Tischnera, jeden ze współtwórców Dni Tischnerowskich. W audycji usłyszymy wypowiedzi prof. Michalskiego nagrane podczas jego pobytów w Krakowie, posłuchamy też wspomnień Ewy Kutryś, Wojciecha Bonowicza, Jerzego Illga i Łukasza Tischnera. Współorganizatorem tego wydarzenia jest miesięcznik „Znak”.